Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Tiltakozásokkal fogadták a Csongrád megyei Makón a szóbeszédet, hogy megszüntetnék a kórház gyermekosztályát, illetve a szülészetet. Hogy végül is mi lesz, még nem dőlt el, a tiltakozások hátterében részben a helyi politikusok harca áll.
Kép: Makó, 2011. december 13. Gyermekosztály a makói kórházban. Fotó: Ujvári Sándor
Úgy tudom, a Szócska Miklós egészségügyi államtitkár által Orosházán bemutatott egészségügyi térképen nem szerepelt a makói kórház, innen indult a szóbeszéd, hogy meg akarják szüntetni – mondta a Szabad Földnek Streitmann Károly egyetemi tanár, aki hosszú ideig vezette a kórház gyerekosztályát. A Csongrád megyei kisváros – eddig megyei fenntartású – kórháza ötvenezer főt lát el, több mint nyolcezer újszülött, csecsemő és gyermek tartozik ide. Azt is Streitmann Károlytól tudjuk, hogy később kiderült: a kórház megmaradna, azonban a statisztika kimutatta, a szülészet és a gyerekosztály alacsony teljesítménnyel működött. A professzor szerint a rossz számokra az a magyarázat, hogy a gyerekosztályon télen sokkal nagyobb a forgalom, a teljesítményt azonban elsősorban a szülészet húzta le, ahol az előírt születésszámnak alig több mint a felét sikerült eddig teljesíteni.
– A gyerekosztály teljes megszüntetése, Szegedre telepítése gyermekorvosi szemmel megkérdőjelezhető – véli Streitmann Károly. – Makó és Szeged között harminc kilométer a távolság. A makói kórház jelenleg a környező falvakat is ellátja, innen is Szegedre kellene vinni a betegeket. Egy gégehurutos, fulladó gyereket nem jó ötlet ilyen messzire szállítani. Engem ez ügyben megkeresett a makói önkormányzat, és eddig kétezer aláírást gyűjtöttünk az osztály megmaradásáért.
Az egészségügyi államtitkársággal folytatott egyezkedés nem a nyilvánosság előtt zajlik – a kórház igazgatója, Baráth Lajos arra hivatkozva irányított Streitmann professzorhoz, hogy mivel a tárgyalások még nem zárultak le, ő maga nem kíván azokról nyilatkozni.
– Semmi nem múlik azon, hányan írják alá az ívet – véli Mágori Józsefné, a térség fideszes országgyűlési képviselője. – Az államtitkárság a kórház elmúlt hároméves munkáját értékelte, és kiderült, hogy a két osztály összesen negyvenszázalékos kihasználtsággal működik, a szülészeten egy orvos egy héten egy szülést vezet le. Ez így hosszú távon nem finanszírozható. Márpedig az egészségügyi ellátási kapacitást oda kell csoportosítani, ahol arra szükség van. Olyan megoldás kialakítására kértek minket, hogy a környező kórházakkal együttműködésben találjunk kiutat: a kapacitásokat osszuk meg.
Mágori Józsefné úgy látja, hogy a tiltakozás mögött a makói szocialista polgármester, Búzás Péter áll. Miközben ők tárgyalással próbálják rendezni a helyzetet, az állítólag a polgármester által gerjesztett tiltakozások rontják a pozícióikat. Ugyanakkor az aláírásgyűjtést kifelé képviselők – mint például Streitmann professzor vagy a makói önkormányzat fideszes képviselője, a szintén orvos Sánta Sándor – elkötelezett jobboldaliak. A két osztály sorsa még az idén eldőlhet – a kórház januártól a megyétől átkerül az állam működtetésébe.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu