Kálmánkereső, avagy mi lapult a páncélszekrény mélyén?

Nem léphetsz kétszer ugyanabba a folyóba” – mondta a filozófus Hérakleitosz vagy 2500 éve, s miközben hinnék neki, mégis úgy tűnik, mintha másodszor is ugyanazt a filmet láttam volna peregni a Pest megyei Tökön… Mindkettőben hőst keresnek, kerestek.

LakóhelyemSzücs Gábor2020. 06. 30. kedd2020. 06. 30.

Kép: Pincesor borospince Tök a település tűzoltó szertárában egy urnát találtak az 1997-ben elhunyt Kálmán László hamvaival 2020 06 16 Fotó: Kállai Márton

Kálmánkereső, avagy mi lapult a páncélszekrény mélyén?
Pincesor borospince Tök a település tűzoltó szertárában egy urnát találtak az 1997-ben elhunyt Kálmán László hamvaival 2020 06 16 Fotó: Kállai Márton

Kálmánkereső. Tök Község Önkormányzatának honlapja: „Kedves Lakosság! 2020. 06. 03-án 10 órai kezdettel veszünk búcsút a református temetőben Kálmán Lászlótól, akinek hamvait az Önkormányzatunk páncélszekrényében találtuk meg. Külön köszönet a Töki Református Egyházközségnek és Wollner István tiszteletes úrnak, aki elvállalta a búcsúbeszédet. Kérem, aki ráér és ismerte az elhunytat, kísérje el utolsó útjára! Ál­­dás, békesség!”

Hirtelenjében egyetlen ésszerű hozzászólás a hírhez Csepilek Istvánnétól: „Hogy került oda?” Tök Község Önkormányzata válasza: „Tisztelt Csepilek Istvánné! Nem kerestük a miértet, a mikort, a hogyant, részünkről megtettük, amit a jóérzésünk diktált!”

Lássuk be, nyitóképnek ez sem rossz, de az igazi izgalmak akkor kezdődtek, amikor kiderült, hogy a hamvakat tartalmazó urnán volt egy dátum is, mégpedig 1997. Vagyis ez a bizonyos Kálmán László 23 éve, egy páncélszekrénybe zárva várhatta a feltámadást…

Bár nehezen érthető, hogy miért, de ezek szerint az önkormányzat nem kíváncsi „a miértre, a mikorra és a hogyanra”, nekem azonban vélhetően az újságíró-igazolványom bánná, ha én is így tennék. Induljunk hát Kálmánt megkeresni!

Hőskereső. A munkanélküliségtől sújtott kis falu – filmbéli neve Kerepeshuta – a rendszerváltás utáni első önkormányzati választásra készül, amikor egy amerikai kamionsofőr, Fred érkezik a településre. A középkorú férfi apja sírját keresi, aki pilótaként a falu közelében zuhant le repülőgépével a második világháború idején. Az itt élő emberek munkanélküliek, kocsmában isszák részegre magukat napról napra. Csornai, a volt potentát polgármester szeretne lenni, ezért felkarolja az ügyet. Polyák, a negyvenes éveinek közepén járó mogorva, emberkerülő esztergályos az anyjával él.

A leállított gyárból hazalopta apja esztergagépét, melyen ő maga is évtizedekig dolgozott, apja halála óta. Fred érkeztére a kocsma népe felbolydul. Ugyan eszükbe jut, hogy hova temették félszáz éve a lezuhant amerikaiakat, de most kiderül: a közös sírban nincs benne mindenki. Nyolcan ültek a Liberatorban, de csak hét név van a fejfán, Fred apjáé hiányzik…

Kálmánkereső. Tök, mondhatni, némasági fogadalmat tett: senki nem tud semmit Kálmán Lászlóról. Igaz, 23 év nagy idő, elköltözhettek, meghalhattak a korabeli tanúk, de valamiért úgy tűnik, hogy akik mégis tudnak valamit, azok nem beszélnek. Első helyen nem beszél az újonnan megválasztott fiatal polgármester, Bősze András, holott a Töki Hírekben úgy mutatta be magát, mint nyílt embert, őszinte kommunikációt ígért.

Annyira nem beszél, hogy a telefonon is csak titkárnőjén/asszisztensén keresztül értekezhettünk. (A hölgy pedig, akárha válságtörzs lenne, maga mellé képzelve legalább két rendőrt, úgy harsog…) Második helyen nem beszél a tiszteletes úr, Wollner István sem. Még csak azt sem mondta el, hogy mit mondott a temetésen, és azt sem, hogy hová dugták Kálmán László sírját. Így mire megtaláltuk a temetőt borító, fél térdig érő gazban, az ömlő esőben, a cipőm tönkrement. Volt egy cipőm, nagytiszteletű uram…

Hőskereső. Még élnek a faluban, akik látták, hogy az amerikai bombázó, a Liberator nyolcadik katonája ejtőernyővel ért földet, majd a Polyák család faluszéli esztergályosműhelyében talált menedéket. Az ifjabbik Polyák faggatni kezdi anyját, ám az nem beszél. A polgármesterségre készülő, velejéig korrupt Csornai jó szereplési lehetőséget lát abban, hogy segít az amerikainak apja felkutatásában, ezért a helyi tanítót beküldi Miskolcra, a levéltárba, a falu sírkövesénél pedig megrendeli azt az emlékművet, amelyet Fred apja és a rejtegetéséért ugyancsak hősnek kikiáltott idősebb Polyák emlékére kíván felállítani a falu főterén.

Sírja sem árulja el, ki volt Kálmán László. Fotó: Kállai Márton

Kálmánkereső. A nap leggyakrabban elhangzó mondata: „Kegyeleti okokból nem nyilatkozom.” Azért nem mindenki ilyen óvatos. Persze, ha a történet ismerői hallgatnak, a szóbeszéd, meglehet, tévúton jár. Amit sikerült megtudni, hogy az októberben megválasztott új polgármester – ugyebár új seprű – rendet kívánt tenni, és pakolás közben akadtak rá az urnára.

Mivel nem találták meg a halott rokonait, saját hatáskörben gondoskodtak Kálmán László temetéséről. S mert a helyi temetőben nincs urnafülke, a hamvvedret a föld alá helyezték. Az urnán lévő dátum idején Baksa László volt a polgármester, ráadásul a református gyülekezetben presbiter és harangozó is, ezért mindenről tudnia kellett, ami az egyházat érinthette.

Annyit mondott: abban biztos, hogy nem az ő vezetése idején került az urna a hivatal páncélszekrényébe. Hát akkor mikor – kérdezhetnénk –, továbbá azt is, hogy melyik páncélszekrénybe? Ugyanis az urnát rejtegető páncélszekrény – ami meglehet, csak egy orvosi szekrényke – állítólag az évek óta elhagyott tűzoltószertárban álldogált.

Hőskereső. A tanító visszaérkezik a dokumentumokkal – és minden összedől. Kiderül, hogy az öreg Polyákot többen is feljelentették (elsőként Csornai apja) idegen katona rejtegetéséért, ezért a visszatérő nyilasok majdnem agyonverték. Az egyre ellenségesebb hangulat végül egy szóváltás miatt tettlegességig fajul: a kocsma népe, élen Csornaival, ütni-rúgni kezdi Fredet. Ekkor lép közbe a mindeddig némán iddogáló öreg Sütő, a kocsmáros apja, aki elhatározza, hogy tiszta vizet önt a pohárba.

Kálmánkereső. „Tisztelt Uram! Megkeresésére válaszolva tájékoztatom, hogy az Ön által jelzett esettel kapcsolatban a Budaörsi Rendőrkapitányság közigazgatási hatósági eljárást indított, melynek során szabálysértésre, bűncselekményre utaló adat nem merült fel.” Ezt a rendőrségtől kaptam; további tudnivalókért forduljak az önkormányzathoz – ajánlották. Végül is inkább a töki borospincék felé fordultam, persze mind zárva – kedd, esős délután –, de az egyikben némi mozgás volt.

S ugyan éppen barackot rakodtak – borospincében barack?! –, de véletlenül hallottak valamit Kálmán Lászlóról. Állítólag a közeli Anyácsapusztán állt a Darányiak egyik kastélya, amelynek ma már csak romjai vannak, s állítólag Kálmán és a felesége ott élt, a kastélyban voltak cselédek. Amikor a férfi meghalt, a hamvai egy töki lakos otthonába kerültek. Időközben, de már annak is évtizede, ő is elhunyt, így jutottak a hamvak az önkormányzathoz, a dolog pedig úgy maradt… Beszélnek még valami Münchenben élő távoli leszármazottról, aki időnként ír, hogy majd elviszi az urnát, de ez a dolog is úgy maradt…

Hőskereső. Az öreg Sütő mesél: mi történt 1944 karácsonyán. Az amerikai nemcsak hogy épségben, de jó egészségben élte túl a zuhanást, s a faluban hamar szemet vetett az őt bújtató idősebb Polyák feleségére, sőt talán más lányokra, asszonyokra is. A falu férfijai legalábbis ettől tartottak, így egyszerűen agyonverték. A holttestet Polyákék telkén ásták el, ezért nincs a közös sírban. Az ifjabb Polyák pedig nem az általa istenített apja fia, hanem az amerikai pilótáé…

Belestünk a tűzoltószertárba – talán ez az a szekrény? Fotó: Kállai Márton

Kálmánkereső. Az én filmem nem ilyen tragikus. Sokkal inkább szürreális, olyan, mintha Örkény István írta volna. A hallgatag faluvezetők helyett ezt támasztják alá a kommenteket fabrikáló népek is, ilyeneket irkálva az internetre: „Nincs itt semmi rendkívüli, polgármesterváltás után máshol is potyognak ki csontvázak a hivatali szekrényekből.”

Meg még: „Nem kellene érdeklődni Tökön a polgármestertől? Vagy attól tartanak, hogy aki érdeklődik, azt tökön rúgják?” Arra a kérdésre pedig, hogy akkor hát ki is volt Kálmán László, ennyi a válasz: Nem tökmindegy?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek