Emberhátrányban fordított a ZTE Pakson – a hajrában egyenlített azonban Böde Dániel
nemzetisport.hu
Ismerek egy körtefát Búj és Tiszabercel között az országút közelében.
Van talán harminc éve is, hogy először láttam, de sose vettem rá magam, hogy megálljak, s közelebbről is szemügyre vegyem. Úgy rémlik, valami öreg almás vette valamikor körül, de aztán a gyümölcsös a rendszerváltás zűrzavarában tönkrement, s hamarosan ki is vágták.
Rejtélyes módon egyedül a körtefát hagyták meg. A parlagon hagyott területet hamarosan felverte a bozót, de a körtefa nagyon is jól érezte magát. Végre kinyújtóztathatta az ágait, gyökerei is akadálytalanul fúrhatták magukat a földbe, s tavaszonként annyi virág volt rajta, hogy a környék összes dongója azokban fürdött.
Párszor megfordult a fejemben, hogy meg kéne nézni a termését is. De vadkörtének véltem, én pedig akkortájt Szatmárban voltam mindennapos vendég, ahol annyi a vadkörte, mint sehol máshol az országban. Elmentem mellette mindig, nem különösebben foglalkoztatott az a szabolcsi fa.
A gyümölcsös felszámolása után néhány évvel azonban egy őszön azt látom, irtják a bozótot, a tábla végében pedig nagy rakás, ideiglenesen elföldelt nyárfacsemete vár ültetésre. No, vége a vadkörte jó világának, gondoltam. A bozóttal együtt kivágják őt is, mert a nyárfatelepítők nem tűrnek meg egyetlen más fát sem sehol az országban.
De tévedtem. Amikor legközelebb arra vitt az utam, már jó meleg tavasz volt, zöldellt a kiültetett nyárfacsemeték sora, és csodák csodájára köztük ott tornyosodott az öreg körtefa, nem bántotta senki.
Közben telt-múlt az idő, a nyárfák ma már kétszer akkorák, mint az öreg körtefa, ami rég nem nő már sehová, csak a törzse vastagszik. De él, s láthatóan egészséges, vaskos ágai elől még az erőszakos nyárfaágak is elhajolnak.
És most az őszön végre rávettem magam, hogy közelebbről is szemügyre vegyem. De milyen előzmények után! Alig hagyom el a nagy búji kanyart, s fordulok rá a berceli egyenes útra, mikor azt látom, hogy valami héjaféle kerget egy rémült vadgalambot. A körtefánál éri utol, s zuhannak le a földre, a rabló tépi, marcangolja szerencsétlen galambot.
De akkor már ott vagyok én is, kapok fel a fűből egy rögöt, s hajítom a rablóra, egy veszedelmes karvalyra. Elvétem ugyan, de megijed, s otthagyja a galambot, az szegény néz egy ideig halálra váltan, aztán megrázza magát, s elrepül. Csak néhány tollát hagyja hátra, meg a földről felkapott rögöt, amivel sikerült elkergetnem az útonállót.
De nem is rög az – mifelénk Szatmárban, Szabolcsban amúgy gör a rendes neve –, hanem egy körte. Ráadásul nem is akármilyen: akkora, mint az öklöm, a fa alja tele van velük. És az íze!
Fogalmam sincs, milyen fajta, de hogy nem vadkörte, az biztos. Kicsi korában az lehetett, vadkörteként dughatta ki fejét a földből, de elnézve a törzsét ölelő dudort, valaki még idejekorán beoltotta, és azóta nemes körteként dacol az idővel.
Okos kertészek írják, mondják: ha meghal a gazda, az árván maradt kert fái is hamarosan pusztulni kezdenek. S nemcsak az agyonkényeztetett, kimondhatatlan nevű úri fajták, hanem az edzett, őshonos fák is. Pedig az eső ugyanúgy esik, a nap ugyanúgy süt, mint korábban, de a fa talán érzi, hogy nincs már senkinek szüksége rá. Árnyékába nem ülnek, termését nem eszik – minek hát akkor az élet?!
Ez a fa azonban itt, Búj és Bercel között egyáltalán nem érzékenykedik. Megharcol a nyárfákkal a fényért, a levegőért, és terem pont úgy, mintha semmi sem változott volna körülötte az elmúlt negyven-ötven évben. Hogy mi tartotta életben, rejtély. Talán az, hogy remélte, jön majd valaki egyszer, aki felszedi alóla a termést, pont úgy, mint régen.
nemzetisport.hu
metropol.hu
life.hu
magyarnemzet.hu
feol.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
vg.hu
origo.hu
mandiner.hu
origo.hu
origo.hu