Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az unió minden polgárának joga van az egyenlő bánásmódhoz, függetlenül nemi hovatartozásától, faji, etnikai származásától, vallásától, meggyőződésétől, fogyatékosságától, életkorától, szexuális irányultságától – ez az európai év fő üzenete, melyet a Szabad Földben is szeretnénk a nagyközönséghez eljuttatni.
Az Európai Uniónak (EU) minden oka megvan arra, hogy büszke legyen megkülönböztetés elleni jogszabályaira, mely a világ egyik legátfogóbb szabályozása. 2000-ben az Európai Unió két átfogó jogszabályt fogadott el, mely tiltja a faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, életkoron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetést a munkahelyeken és a mindennapi élet valamennyi területén. Ezek a jogszabályok a nők és férfiak közötti esélyegyenlőségre vonatkozó részletes EU-szintű rendelkezéseken alapulnak.
Az egyenlő jogok követelése és az ezt biztosítani igyekvő jogszabályok elfogadása azonban még nem jelenten garanciát arra, hogy az esélyegyenlőséget a gyakorlatban is sikerül megvalósítani. Ösztönözni kell a viselkedés- és gondolkodásmód megváltoztatását. Lépéseket kell tenni az egyenlőtlenségek olyan bonyolult problémáinak megoldására, mint amilyenektől Európa bizonyos csoportjai és közösségei – például a romák – szenvednek. Ezzel együtt fel kell deríteni ezeknek a problémáknak a gyökerét is. Be kell látnunk azt is, hogy az európai társadalmak átalakulóban vannak. A legszembeötlőbb példa erre az EU idősödő, ugyanakkor összetételében egyre változatosabbá váló népessége. A növekvő sokszínűség új feladatokat jelent, amelyekre eredményesen kell reagálnunk, ugyanakkor rengeteg lehetőséget is rejt, amelyekkel élnünk kell.
A 2007 – Egyenlő esélyek mindenki számára európai év a megkülönböztetés elleni küzdelem európai stratégiájának hajtóereje, ahogy azt 2005 júniusában, „A diszkriminációmentesség és esélyegyenlőség keretstratégiája” címmel kiadott bizottsági közlemény tartalmazza. Az európai év során a megkülönböztetés különböző okaival, vagyis a nemi hovatartozáson, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, életkoron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés problémájával kiegyensúlyozottan kell foglalkozni.
Az európai év céljai:
- Tudatosítani az emberekben, hogy joguk van az egyenlő bánásmódra és a diszkriminációmentes életre, függetlenül nemüktől, faji vagy etnikai hovatartozásuktól, vallásuktól vagy meggyőződésüktől, fogyatékosságuktól, életkoruktól és szexuális beállítottságuktól.
- Az esélyegyenlőség megteremtésének elősegítése.
- Az európai társadalmak és egyének részvételével induljon széles körű eszmecsere a sokszínűség előnyeiről.
Az európai év során a tevékenységek négy fő célkitűzés köré szerveződnek: jogok, képviselet, elismerés és tiszteletben tartás.
- Jogok: Az esélyegyenlőséggel és megkülönböztetéssel kapcsolatos jogok, illetve a többszörös megkülönböztetés problémájának megismertetése.
Az esélyegyenlőséggel és megkülönböztetéssel kapcsolatos jogok, illetve a többszörös megkülönböztetés problémájának megismertetése
Az Európai Unió minden polgárának joga van az egyenlő bánásmódhoz, függetlenül nemi hovatartozásától, faji vagy etnikai származásától, vallásától vagy meggyőződésétől, fogyatékosságától, életkorától vagy szexuális irányultságától – ez az európai év fő üzenete, melyet igyekszünk eljuttatni nemcsak a nagyközönséghez, de a megkülönböztetéstől szenvedő vagy veszélyeztetett emberekhez és csoportokhoz.
Hangsúlyozni szeretnénk ugyanakkor, hogy az egyenlőség nem jelent egyformaságot. Az egyenlőség elvét a különbségek és a sokszínűség figyelembevételével kell alkalmazni, törekedve arra, hogy az emberek valóban egyenlő bánásmódban részesüljenek.
- Képviselet: Vitasorozat kezdeményezése a megkülönböztetés áldozatainak, illetve a megkülönböztetés által veszélyeztetett csoportok társadalmi részvételének, beilleszkedésének növeléséről, valamint a nők és férfiak kiegyensúlyozott társadalmi szerepéről.
Parlamentjeinkben a nők kisebbségben vannak, az etnikai kisebbségeket illetően még rosszabb a helyzet. A fogyatékkal élők a társadalom peremére szorulnak. Ebben a helyzetben az európai év keretében vitasorozatot kezdeményezünk arról, hogyan lehetne az alulképviselt csoportok társadalmi részvételét erősíteni, valamint a nők és férfiak részvételét kiegyensúlyozottan biztosítani minden szektorban és minden szinten. Fő célpontunk az üzleti világ és a politikai szektor.
Az esélyegyenlőségi politikának nem szabad pusztán a megkülönböztetés megszüntetésére korlátozódnia, hanem esélyt kell adnia mindenkinek arra, hogy másokkal egyenlő feltételek között kapcsolódhasson a társadalom életébe. Bizonyos közösségek – például a romák – kirekesztettsége miatt, pozitív akcióra van szükség ahhoz, hogy a fennálló, mélyen a társadalomban gyökerező egyenlőtlenség megszűnjön. Az európai év során az esélyegyenlőség megteremtésének elősegítését célzó pozitív intézkedések kérdése előbukkan majd a vitákban és a tevékenységekben.
- Elismerés: A sokszínűség és az esélyegyenlőség bemutatása, értékének elismerése.
Az európai év célja, felhívni a közvélemény figyelmét az egyéni felelősségre, és tudatosítani az emberekben azt, hogy mindenki sokat tehet a társadalom javáért, tekintet nélkül nemi hovatartozására, faji vagy etnikai származására, vallására vagy meggyőződésére, esetleges fogyatékosságára, életkorára vagy szexuális irányultságára. Szeretnénk az európai év során bevonni a nagyközönséget egy nyílt vitába arról, hogy mit jelent a sokszínűség a mai Európában, és mit kellene tenni ahhoz, hogy elfogadjuk és értékeljük meglévő különbségeinket.
– Tiszteletben tartás: Törekvés egy toleráns és összetartó társadalom megteremtésére.
Az európai év során felhívjuk a társadalom és az érintettek figyelmét a sablonoktól és sztereotípiáktól mentes élet, az előítéletek és az erőszak megszüntetésének jelentőségére, az emberek – különösen a fiatalok – közötti jó viszony fontosságára. Az európai évvel igyekszünk bemutatni és elfogadtatni azokat az értékeket, melyek az egyenlő bánásmódért, a megkülönböztetés ellen folytatott harc mögött rejlenek.
Hogyan működik?
A 2007 – Egyenlő esélyek mindenki számára európai év egyik alapelve a decentralizáció. Az európai évnek figyelembe kell vennie, hogy a résztvevő nemzetek hol tartanak az esélyegyenlőségi jogszabályok átvételében, tekintettel kell lennie a különböző társadalmi, gazdasági és kulturális környezetre, valamint a résztvevő országokra jellemző érzékenységekre. Ebből következően az európai év védnökségével folytatott tevékenységek túlnyomó többsége nemzeti, regionális és helyi szinten zajlik.
A nemzeti szintű tevékenységeket a résztvevő országok által kijelölt nemzeti végrehajtó testületek (NIB-ek) határozzák meg és hajtják végre. A NIB-ek nemzeti stratégiát dolgoztak ki arra vonatkozóan, hogy az adott országban az európai év hogyan foglalkozzon a nemi hovatartozáson, faji vagy etnikai származáson, valláson vagy meggyőződésen, fogyatékosságon, életkoron vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés problémájával.
Európai szinten széles körű tájékoztató és reklámkampány várható, melynek nem titkolt célja a minél nagyobb nyilvánosság bevonása.
Európai szinten finanszírozott tevékenységek:
- számos konferencia és rendezvény, beleértve az európai év megnyitóját a német elnökség által rendezett első, esélyegyenlőségi csúcstalálkozón, valamint a portugál elnökség által tartott zárókonferenciát is;
- az európai év tevékenységeinek folyamatos értékelése mind európai, mind nemzeti szinten;
- 2007-ben az Európai Bizottság számos felmérést és tanulmányt tesz közzé, melyek várhatóan kiindulási alapjai lesznek az uniós és nemzeti szinten folyó vitáknak.
A tevékenységek európai és nemzeti szinten is az európai év négy fő célkitűzése köré szerveződnek: jogok, képviselet, elismerés és tiszteletben tartás.
A nemzeti szintű programokra 7,65 millió euró nagyságú keret biztosított. A résztvevő országoknak a rájuk eső uniós finanszírozást ki kell egészíteniük 50 százaléknyi társfinanszírozással, amely származhat állami vagy magánforrásokból, illetve mindkettőből. Ennek eredményeképpen legalább 15 millió euró jut az európai év nemzeti szinten megvalósuló programjaira. Az európai szinten megvalósuló tevékenységekre több mint 7 millió euró lett elkülönítve.
Gyakran ismétlődő kérdések
Az alábbiakban összefoglaltuk a gyakrabban felmerülő kérdésekre adott válaszokat. Ha nem találja meg a keresett információkat, ide kattintva elküldheti nekünk kérdését. Országának rendezvényeivel kapcsolatos kérdésekkel forduljon országa nemzeti végrehajtó testületéhez.
- 1997 a Rasszizmus elleni európai év volt, 2003 pedig a fogyatékkal élőké. Mi újat hozhat a 2007 – Egyenlő esélyek mindenki számára európai év?
A Rasszizmus elleni európai év (1997), illetve a Fogyatékkal élők európai éve (2003) alapján, annak tanulságait levonva a 2007 – Egyenlő esélyek mindenki számára európai év segíthet megteremteni egy összetartóbb társadalmat, mely az EU központi értékeivel – például a nemek esélyegyenlőségével – összhangban a sokszínűséget is óvja és elfogadja. Célja az esélyegyenlőséggel és megkülönböztetéssel kapcsolatos fontos uniós jogszabályok megismertetése, a vita és a párbeszéd élénkítése, a helyes gyakorlat megosztása. Az európai év a változás katalizátora, mely épít a már futó, megkülönböztetés elleni európai uniós programokra.
- Mik az esélyegyenlőségi év várható eredményei?
Tudjuk, hogy egy év 12 hónapból áll, de reményeink szerint az európai év céljainak és üzeneteinek 12 hónapon is túlmutató, tartós hatása lesz. Szeretnénk, ha az európai sokszínűség 2007-ben minden résztvevő ország napirendjére kerülne. Az európai év során született ötleteket és eredményeket az új PROGRESS program használja majd fel, amely 2007 és 2013 között támogatja többek között a megkülönböztetéssel és esélyegyenlőséggel kapcsolatos EU-tevékenységeket is.
- Ki fedezi az európai év költségeit? Mindent Brüsszel fizet?
Az európai év teljes költségvetése 15 millió euró, mely fedezi egyfelől az EU-szintű tevékenységek, másfelől a nemzeti, regionális és helyi szintű tevékenységek költségeit.
A nemzeti szintű programokra 7,65 millió euró áll rendelkezésre. A résztvevő országok a rájuk eső uniós finanszírozást egészítik ki 50 százaléknyi társfinanszírozással, amely állami vagy magánforrásokból származhat, illetve mindkettőből. Ennek eredményeként legalább 15 millió euró jut az európai év nemzeti szinten megvalósuló programjaira. Ezenkívül több mint 7 millió eurót különítettek el az európai szinten megvalósuló tevékenységekre.
- Mely országok vesznek részt az európai évben?
Az európai évbe a 27 EU-tagállam, valamint Izland, Liechtenstein és Norvégia kapcsolódik be.
- Mik azok a nemzeti végrehajtó testületek?
A résztvevő országok által kijelölt nemzeti végrehajtó testületek (NIB) határozzák meg a nemzeti szintű tevékenységeket. A nemzeti végrehajtó testület tagjai, közigazgatási intézmények vagy diszkriminációellenes szervezetek képviselői. A részletes adatokért kattintson ide.
- Melyek a nemzeti végrehajtó testületek feladatai?
A NIB feladata meghatározni az európai év nemzeti stratégiáját, a prioritásokat, valamint azokat a konkrét tevékenységeket, amelyek a nemzeti stratégia célkitűzéseinek eléréséhez szükségesek. Munkájuk során együttműködnek és rendszeresen konzultálnak a civil társadalommal, különösen a diszkrimináció által érintett emberek érdekeit védő szervezetekkel.
- Miről szól az európai tájékoztató és reklámkampány?
Az európai tájékoztató és reklámkampány célja a nyilvánosság teljes körű tájékoztatása és bevonása. Társadalmi szintű változásra törekszünk: a kampány egyik legfőbb célja a sokszínűség értékeinek bemutatása. Igyekszünk az Európai Unió polgárait jobban megismertetni az egyenlő bánásmódhoz és a megkülönböztetés nélküli élethez fűződő jogaikkal. A kampány az európai év üzeneteit a lehető legszélesebb közönséghez igyekszik eljuttatni.
- Ki dönt a tevékenységekről?
Az európai szintű programokat és tevékenységeket az Európai Bizottság, a nemzeti szintű tevékenységeket a résztvevő országok által kijelölt nemzeti végrehajtó testületek (NIB) határozzák meg. Ha szeretné megismerni a nemzeti bizottságok tevékenységét, a nemzeti programok összeállításának részleteit, olvassa el a NIB-ről szóló fejezetet.
- Honnan tudhatom meg, hogy milyen programok lesznek a lakóhelyemen?
Minden országban a nemzeti végrehajtó testület szervezi a tevékenységeket.
Minden további információ tárháza:
http://ec.europa.eu/employment_social/eyeq/index.cfm?page_id=341
A program megvalósulását az Egyenlő Esélyek Mindenki Számára Európai Év – 2007 keretében az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatja.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu