Kutyaposta

Folytatva a tavaszi alomról szóló sorozatunkat, akkor hát gyerünk – szüljünk…

MiscSzücs Gábor2008. 04. 11. péntek2008. 04. 11.
Kutyaposta

A nagy eseményre mindenkinek illik felkészülni, de leginkább a gazdának. Az ifiasszonyban bekövetkező változások lassan a végéhez közelednek: nyugtalan lesz, testhőmérséklete néhány fokkal csökken, keresi a szülés helyét; ilyenkor a gazda leginkább azzal segíthet, ha kényelmes, biztonságos, nyugalmas elletőhelyet készít neki. Válasszunk a házban vagy a lakásban egy olyan sarkot, ahol a lányanya azért szabadon mozoghat, a hőmérséklet 22–25°C körüli, ami nem huzatos, nem zajos és könnyen tisztán tartható. Ne engedjünk hozzá látogatót ha már elkezdődött az ellés, a családból is lehetőleg csak az jöjjön, akiben feltétlenül megbízik. Legyenek kéznél tiszta törülközők a kölykök esetleges életre dörzsöléséhez, szemcseppentő és fültisztító pálcika a légutak szabaddá tételéhez, fonal a köldök lekötéséhez, Betadine oldat a köldök fertőtlenítéséhez – és az állatorvos telefonszáma minden esetre… (Miközben nyugodtan bízhatunk abban, hogy mindezekre semmi szükség sem lesz…)
Megjegyzendő, amikor a Kutyapostás előző berni pásztora, Artúr összeházasodott egy bizonyos Jenny nevezetű ír szetterrel, mindkét fél alaposan felkészült a szülésre. Jennykéék egy járókát alakítottak át szülőszobává, a Kutyapostás meg steril eszközöket: úgymint szikét, gumikesztyűt, gézt, fertőtlenítőket hozott orvos barátaitól, miközben Jennyke tökéletesen elvégzett mindent, így hát nem maradt más hátra, minthogy megigyuk az újszülöttek egészségére félretett pezsgőt…
Ami talán fontos lehet: közvetlenül az ellés előtt jó, ha megtisztogatjuk a külső nemi szervek és az emlőmirigyek környékét, fertőtlenítővel a csecsbimbókat. Egy-két nappal a szülés előtt már észrevehetőek a babák érkezésének jelei: a mama egyre kevesebbet eszik, és az elletőládába vonul. (Ez is milyen érdekes: bár még sosem szült, de pontosan tudja, hogy a házban/lakásban kialakított új HELY lesz a szülés színtere…) Közvetlenül az ellés előtt megreped a magzatburok és elfolyik a magzatvíz, ilyenkor normális körülmények között az első kölyök két órán belül megszületik, a többi pedig majd 10-80 percenként követi őt. Az első összehúzódásoknál a szuka lihegni kezd, a fájásoknál összegörnyed, jó, ha ilyenkor mellette vagyunk, nyugtatjuk, simogatjuk, mindig friss vízről gondoskodunk. A kitolási szakaszban a kismama az oldalán fekszik vagy esetleg áll. Az újszülött megszületése után felszakítja, majd lenyalogatja róla a magzatburkot, elrágja a köldökzsinórt és megeszi a méhlepényt. Amennyiben a magzatburok nem reped fel, illetve az anya nem gondoskodik a kicsiről, a gazdának kell a burkot felrepeszteni, máskülönben a kiskutya megfullad.

(A szüléssel kapcsolatos további tudnivalókkal folyt. köv.)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek