Etikai kódex

Műsorvezető, milliárdos vállalkozó és színész együttesen támogatja a pedagógusnap alkalmából megszületett etikai kódexet.

MiscBudai Horváth József2008. 05. 29. csütörtök2008. 05. 29.
Etikai kódex

Ismert közéleti személyiségek tíz pontban fogalmazták meg azokat az értékteremtő gondolatokat, amelyek továbbítását és hirdetését igen fontosnak ítélik a mostani iskoláskorú generáció és családtagjaik számára. A program kiemelt támogatója Ördög Nóra, aki korábban gyerekműsor vezetésével foglalkozott, régóta felelősséget érez a gyermekek iránt.
Az etikai kódex aláírói között egyaránt megtalálhatók ismert üzletemberek, befektetők, közéleti személyiségek – mint például Demján Sándor, Schmitt Pál, Kenyeres Sándor – és művészek, színészek, televíziós műsorvezetők – Gryllus Dorka, Csányi Sándor, Kovács Lázár, Kapócs Zsóka, Horváth Éva, D. Tóth Kriszta vagy éppen a Rippel-fivérek.
A cél, hogy a pedagógusnap elmúltával is fennmaradjon a program üzenete, egy valódi társadalmi párbeszéd alakuljon ki, és így elinduljon egy kedvező folyamat, amely mindannyiunk érdeke: a pedagógusok, diákok és szülők egymást megbecsülve tudják végezni a feladatukat. Ebből a célból a kódexet az Oktatási Minisztérium és Magyarországon minden általános iskola megkapja. A támogatók köre jelenleg 61 főből áll, és ez a szám folyamatosan növekszik; a kezdeményezéshez bárki csatlakozhat.

Íme, a tíz pont:

1. Az iskola az állandóság bástyája, és a tudás mellett a kultúra, a tradíciók egyik legfontosabb örökítője.
2. Alapvető a tudásnak, mint értéknek a tisztelete, a hit abban, hogy elmélyültebb tudással gazdagabb életet lehet élni.
3. Az iskola az a hely, ahol a gyermekkorunk jelentős részét töltjük, s amely ily módon meghatározza a világra való rálátásunkat, formálja személyiségünket. Az itt szerzett élmények, emberi kapcsolatok egész életünkre velünk maradnak.
4. A pedagógusok tudása, elhivatottsága, emberközpontúsága elengedhetetlen a jövő nemzedékének nevelésében és ezáltal egy élhetőbb jövő kialakításában is.
5. A pedagógusok, a szülők és a diákok közös feladata és felelőssége, hogy a meghatározó 12 iskolai év alatt, önálló, életképes generációt neveljünk, ami saját és kultúrája értékeivel tisztában van és ápolja azt.
6. A pedagógus-diák kapcsolat a kölcsönös tiszteletre, egymás elfogadására és megbecsülésére épül; e nélkül nincsen igazi fejlődés.
7. Alapvető fontosságú az a környezet, amelyben megszerezzük tudásunkat, hiszen ez nagymértékben befolyásolja a tanuláshoz, a munkához és az emberekhez való hozzáállásunkat. Dolgozzunk együtt tanárainkkal, hogy ez a környezet minőségi legyen!
8. Legyenek a pedagógusok mintaképek, akikre az évek múltán is szívesen emlékezünk, s akiknek tanácsait felnőtt korban is hasznosíthatjuk! Tanítsuk meg erre a gyermekeket!
9. Tiszteljük pedagógusainkat, ismerjük el munkájukat, amellyel nap mint nap azon fáradoznak, hogy gyermekeink a megfelelő felkészítésben részesüljenek, szellemi – szakmai - és lelkiéletükben egyaránt. Becsüljük ezért meg őket!
10. Elismerésünk és megbecsülésünk jeléül kedveskedjünk tanárainknak június első hetében, a pedagógusnapon! Használjuk ki ezt a napot arra, hogy fáradhatatlan munkájukért köszönetet mondunk nekik egy kedves szóval és egy szál virággal!

S végül tíz jó tanács diákoknak Ördög Nórától:

A tudás nem tiltott gyümölcs. Szerezd meg!
Tanítóid, tanáraid segítenek ebben. Élj a lehetőséggel!
A tudás olyan hatalmat kapsz, amit senki sem vehet el tőled!
Ők azért tanultak, hogy téged taníthassanak. Használd ki!
Szüleid mellett tanáraid mutatják neked a helyes utat. Értékeld!
Figyelnek rád, bátorítanak, dicsérnek. Tanácsaikat fogadd el!
A nagybetűs életre készítenek fel. Tiszteld őket!
Édesanyákat az anyák napja, téged a gyereknap köszönt. Ünnepelj!
A tanárok, tanítók ünnepe a pedagógusnap. Ne felejtsd el!
Köszöntsd egy szál virággal Tanárodat ezen a szép napon!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek