Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Olvasóink kérdései alapján ezúttal a családtervezésről, az esetleges terhesség-megszakításról írunk, hangsúlyozva, hogy mindkét témakör megfelelő tájékozódást, alapos megfontolást igényel a szülőktől.
Az 1992. évi LXXIX. számú, a Magzatvédelemről szóló törvény szerint a családtervezés a szülő joga és felelőssége. Az anyaméhben kifejlődő magzatot és a gyermeket váró nőt támogatás és védelem illeti meg. Az állam a munkajogi szabályozás eszközeivel gondoskodik a várandós anyák fokozott védelméről. A kismama térítésmentes terhes-gondozásra jogosult.
Az állapotos nő a terhesség megszakítás iránti kérelmét a Családvédelmi Szolgálat munkatársa előtt személyesen terjesztheti elő a szakorvosi igazolás benyújtása mellett. Itt tájékoztatást kap a lehetőségekről, így a gyermekvállalása esetén elérhető támogatások lehetőségéről, olyan intézmények tevékenységéről, melyek erkölcsi és anyagi segítséget nyújtanak gyermekvállalás esetére, az örökbe adás feltételeiről, illetve a terhesség megszakítás következményeiről. A főiskolai végzettségű védőnőt titoktartási kötelezettség terheli.
A terhesség megszakítása szükséges: ha az állapotos nő egészsége veszélyben lehet, a magzat orvosilag valószínűsíthetően súlyos fogyatékosságban, vagy egészségkárosodásban szenved, ha az állapotos nő válsághelyzetben van, és ha a terhesség esetleg bűncselekmény következménye lett.
Amennyiben a tanácsadás után a szándék még fennáll a terhesség megszakítására, akkor kitöltik a kérőlapot, és megbeszélik a díjfizetésre jogosító kedvezményeket. A beavatkozás költségét az Egészségbiztosítási alap fedezi, ha az állapotos nőnél vagy a magzatnál fennálló egészségügyi okok miatt kerül sor a műtétre. A kérőlappal és a befizetett csekkel együtt nyolc napon belül kell felkeresni azt a kórházat, melyet a beavatkozás elvégzésére kiválasztottak.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu