A világ éjszakai arca

A csillagászat nemzetközi éve újabb programmal folytatódik: „A világ éjszakai arca” címmel fotókiállítás nyílt a Nemzeti Múzeumban. Külhoni és magyar fotóművészek alkotásait tekintheti meg a közönség: égi tünemények, előtérben a földi táj éjszakával.

Ország-világHardi Judit2009. 10. 19. hétfő2009. 10. 19.
A világ éjszakai arca

Pontosan 400 évvel ezelőtt, 1609-ben alkalmazott először csillagászati távcsövet Galilei, bizonyítva ezzel a kopernikuszi, napközpontú világképet. Az ENSZ és az UNESCO e jeles alkalomból világszerte kiállításokat, rendezvényeket szervez. A The World At Night, azaz a világ éjszakai arca 30 országban kápráztatta el a nagyérdeműt, mielőtt hazánkba érkezett volna. „Az égbolt mindenkié!” – szlogennel nyitotta meg a kiállítást Párizsban idén januárban a rendezvény fő szervezője, Babak Tafreshi.

A fotósok arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy az éjszakai égbolt csodái minden nemzet fölött ugyanúgy ragyognak. Nem szabadna, hogy minket, akik egyforma csodálattal tekintünk az égre és fürkésszük a látomásszerű fényeket, mesterséges határok válasszanak el egymástól. A látványos égi jelenségekről a világ több pontján készítettek képeket a fotósok – nemzeti parkokkal, gyönyörű tájakkal egészítve ki az éjszaka csodáit. A kiállítás másik célja, hogy felhívja a figyelmet egeink védelmére. Ugyanis nem mindenhol láthatók e különös jelenségek az egyre növekvő fényszennyezés miatt.

A tárlat harminc, nemzetközileg elismert fotós – akikhez magyar kollégájuk, Ladányi Tamás is betársult – 50 képét tartalmazza, A számos országból verbuválódott társaság sok helyszínekről „tudósít”. Láthatjuk a Tejutat különféle nemzeti parkok fölött átívelni, megtekinthetjük a holdfelkeltét a magyar dombok, és az egyiptomi piramisok felett. Láthatók képek a teljes napfogyatkozásról. Sőt, olyan is, amelyen egy éven át dolgozott alkotója: minden nap ugyanabban az időpontban örökítette meg a Nap helyzetét, amiről kiderült: igencsak különös pályát jár be ennyi idő alatt. A fotók mellett rögtönzött moziterem is várja a látogatókat: felgyorsítva az idő kerekét, pár percben megfigyelhetjük, hogy egyetlen éjszaka leforgása alatt mekkora utat tesznek meg a csillagok Hawaii felett, vagy a Sarki Fény Norvégiában.

A kiállítás október 31-ig látogatható.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek