Vámpírrománc a csúcson

Észrevette már a metrók mozgólépcsőiről elrévedve az elszaporodott, vérromantikus regények plakátjait? Netán olvasta is az Alkonyatot? Vagy már van a mozijegye is az Újhold című film november 20-ai premierjére? Tudja, hogy honnan erednek a vámpírtörténetek?

Ország-világSzalontai Anna2009. 11. 17. kedd2009. 11. 17.
Vámpírrománc a csúcson

Bizonyára mindenkinek felsejlik Drakula és Erdély. de a történet nem itt kezdődött! Már az ókortól ismeretesek voltak a halandók vérével és húsával táplálkozó lények, lidércek. Az ógörögök a színdarabokban kísértő, gonosz szellemként jelenítették meg, az asszírok pedig a tisztességtelenül eltemetett, majd a sírból visszatérő szellemeket nevezték vámpíroknak. A kínaiak számára is egyértelműnek tűnt a vérívó démonok létezése, Malajzia területén azonban inkább gyermekük vérével táplálkozó női alakokra használták a mai értelemben vett vámpír kifejezés.

A vérszívótörténetekben leggazdagabb táptalajt azonban valóban Európa, azon belül is Erdély képviseli. A leginkább kultikus alak Drakula gróf. Ki is volt ő valójában? A történet 1431-ben kezdődött, mikor Luxemburgi Zsigmond havasalföldi vajdának nevezte ki II. Vladot, vagyis Vlad Dracult. A dracul szó „sárkány”, illetve „ördög” jelentése utalhatott a fejedelem Sárkány rendi mivoltára szintúgy, mint a kegyetlenségére. Ám a vámpíralakok mintája mégsem ő: e címet a nála jóval kegyetlenebb fia, III. Vlad (Vlad Tepes) – ismertebb nevén Karóbahúzó Vlad – érdemelte ki, aki előszeretettel végeztette ki e módszerrel az ellenlábasait. De hasonló mendemondák lengik körül Báthory Erzsébetet is, aki állítólag szűzlányok – korbácsolás és kínzás után – kifolyatott vérében fürdött, hogy örökre fiatal maradjon.

Mi tehát a kiindulópont? A kort jellemző atmoszféra? Vagy a pellagra betegség tüneteinek – sápadtság, soványság, a szájüreg bevérzése, sebesedése – és az emberi képzelőerő határtalanságának együttese ihlette meg a szerzőket? Mindenesetre az ír Bram Stoker 1897-es Drakula (Dracula) című, egyben a világ legelső vámpírregényében már kiforrott vámpírkaraktert teremtet, mellyel regénydömpinget és filmlavinát indított el.

Más szálon is észrevehető a magyar vonatkozás. A legkézzelfoghatóbb az első filmadaptációval kapcsolatos, ugyanis az amerikai Universal stúdió Lugosi Bélát – eredetileg Blaskó Béla Ferenc Dezső – kérte fel az 1931-es Dracula című film főszerepére, miután nagy sikert aratott az 1927-ben bemutatott Dracula című Brodway-darab főszereplőjeként. Lugosi számára a film sikert és egyben beskatulyázást is eredményezett: később csak horrorokban játszott.

Bár az idők során sokat változtak a kerekterek és a koncepció is, a mai napig roppant nagy népszerűségnek örvendnek a vámpírtörténetek – köszönhetően elsősorban a romantikus szálak kidolgozottságának. S persze annak a ténynek, hogy imádunk borzongani.

S éppen hogy csak kiborzongtuk magunkat az Alkonyat című könyv első filmadaptációján, a Twilight 1-en, most nyomon követhetjük a szerelmi szálak további alakulását november 20-tól a második részben, az Újholdban. És még egy örömhír a rajongóknak: a történet harmadik része, az Eclipse-t már augusztus óta forgatják a filmstúdióban!

Bármelyik fotóra kattintva megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek