Naponta sérülnek az emberi jogok

Az ENSZ Közgyűlése 1950-ben jelölte ki december 10-ét az Emberi Jogok Napjának – annak emlékére, hogy két évvel korábban e napon fogadták el az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát.

Ország-világSzabó Enikő2009. 12. 10. csütörtök2009. 12. 10.
Naponta sérülnek az emberi jogok

A Nyilatkozatot a II. világháború borzalmai ihlették, s összefoglalja az ENSZ álláspontját a minden embert megillető alapvető jogokról. John P. Humphrey kanadai jogász és emberjogi aktivista szövegezte a dokumentumot, amely bevezetőből és harminc cikkből áll.

Ezekben a cikkekben fogalmazták meg az alapvető emberi – polgári, kulturális, gazdasági, politikai szociális – jogokat, amelyek minden embert megilletnek – tekintet élkül fajra, bőrszínre, nemre, nyelvre, vallásra, politikai meggyőződésre.

Legfontosabb elemei: jog az élethez, szabadsághoz, biztonsághoz; jog a művelődéshez, a kulturális életben való részvételhez; jog a magántulajdonhoz; védelem a kínzás, az embertelen bánásmód és büntetés ellen; a gondolat, lelkiismeret és vallás szabadsága; a vélemény és kifejezésének szabadsága.

A dokumentum nem törvényerejű, így nem is kötelez, de a segítségével hatásos erkölcsi nyomás gyakorolható a kormányzatokra.

Az Európai Unió emberjogi biztosa a napokban fejezte ki aggodalmát a magyar miniszterelnöknél a hazánkbeli állapotok miatt. Úgy ítéli meg, hogy a közbeszédben, a nyilvános szereplések alkalmával romaellenes, rasszista tartalmú szövegek is elhangozhatnak, s Magyarország keveset tesz ez ellen.

A Nyilatkozat a világ legtöbb nyelvére lefordított dokumentum: 337 nyelvre és nyelvjárásra ültették át.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek