Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A jelenet legalábbis szürreális: Miura Szatosi tokiói alkalmi munkás bemegy egy folyosóra, ahol sorban, egymás mellett és felett „doboz-hotelszobák” sorakoznak. Szatosi bemászik az egyikbe, ledobja a motyóját: ma itt alszik, kb. 30 dollárért (5600 forint).
Tokióban, a világ egyik legdrágább városában nem ez az egyetlen doboz-hotel – jelentette a CNN amerikai hírtelevízió. Eredetileg azoknak a gazdag embereknek építették, akik késő estig dolgoztak a város központjában s mivel nem érték el az utolsó vonatot, nem tudtak hazajutni. De olyanok is „rákaptak”, akik sokáig iszogattak-mulatoztak, és már nem akartak (nem tudtak) autóba ülni.
Változnak az idők – beütött a gazdasági válság, Japán is tele lett olyan emberekkel, akik alkalmi munkákból élnek. Akinek arrafelé nincs olyan állása, ahol – hagyományosan – szinte életfogytig dolgozhat, azonnal elszegényedik: nem tudja fizetni a lakását, illetve csak álmodozhat arról, hogy egy otthonra kölcsönt kap és fizeti a részleteket.
Ezek az emberek járják a várost, az országot és ott alszanak, ahol tudnak. Szatosi hotelszobája gyakorlatilag olyan, mint egy tágas koporsó. Az ágynemű hófehér, van minitévé és rádió is. Csak be kell mászni és máris lehet nyugodtan aludni. Ha valaki egy hónapra akarja kibérelni, akkor 700-1000 dollárt (130-190 ezer forintot) kell fizetnie. A kapszula-hotel alsó szintjén található a fürdő és a szauna.
Szatosi talált könyvkötői munkát talált, naponta 70 dollárt kap: ez elég egy következő napra a doboz-hotelben és a gyorséttermi étkezésre is futja. De akinek csak alkalmi munkája van, azt bármikor elbocsáthatják, s hajléktalanná válik. Az egyik szakszervezet szerint Japánban ma a foglalkoztatottak egyharmada ilyen alkalmi foglalkoztatott.
Japánt megdöbbentette a munkanélküliek és a hajléktalanok számának gyors emelkedése. Hatojama Jukio miniszterelnök újév napján maga is elment egy hajléktalanszállóba és megígérte, hogy tesz valamit az elemi lakhatási jog érvényesítéséért. A kormányfő által megtisztelt szálló azonban csak egy hétre nyílt meg, hogy a fedél nélküliek meghúzhassák magukat valahol az ünnepek idején.
A japánokat mélységesen elgondolkoztatta a kormány jelentése is: a szegénységi arány a világ egyik legnagyobb gazdaságában 15,7 százalékra szökött. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési szervezet (OECD) szegénységi listáján – legalábbis bizonyos kategóriákban – Japánt csak Mexikó, Törökország és az Egyesült Államok (!) előzi meg.
Japán nem gazdag ország – mondta Szatosi. Vannak szegények és gazdagok – és óriási a szakadék közöttük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu