CIA-ügynököket öltek meg

Egy „furcsa támaszpont” tornatermében robbantotta fel magát Afganisztánban az afganisztáni hadsereg egyik katonája. Nyolc ember meghalt, hat megsebesült. A halottak azonban sem a hadseregből, sem a nemzetközi erők kötelékéből „nem hiányoznak” – tehát CIA-ügynökök voltak.

Ország-világA. Fodor György2010. 01. 01. péntek2010. 01. 01.
CIA-ügynököket öltek meg

A merénylő katonai egyenruhában lépett be a tornaterembe. Az uniformis alatt robbanó mellényt viselt. A merénylet után az iszlám szélsőséges tálibok azonnal jelentkeztek. Szóvivőjük közölte, hogy a hadseregben lévő egyik mártírjuk hajtotta végre az öngyilkos robbantást.

Az Afganisztánban lévő nemzetközi erők (ISAF) szóvivője közölte, hogy a merényletben sem amerikai, sem más nemzetiségű katonák nem haltak meg. Tehát a támaszpontot az amerikai titkosszolgálat használja.

A Chapman-támaszpont az afganisztáni Khost tartományban működik, a pakisztáni határ mentén. Amerikai források szerint a bázis a „nem szokásos” jelzővel írható le. A BBC kabuli tudósítója szerint e kifejezés arra utal, hogy a támaszpontot a CIA használja, feltehetően a szélsőséges tálib csoportok felderítésére.

Nincs még magyarázat arra, hogy az afgán „katona” hogyan léphetett be a támaszpont szigorúan ellenőrzött belső részébe. Bár a bázist, illetve annak környékét az afganisztáni hadsereg is védi, de annak zárt körzeteibe csak az amerikai személyzet tagjai léphetnek be.

Barack Obama rendeletének megfelelően rövid idő alatt 30 ezerrel nő az Afganisztánban szolgáló amerikai katonák száma, amely így eléri a százezret. Velük együtt sok civil szakértő is érkezik, hogy segítse az afganisztáni újjáépítést.

Ezért gyorsan nő az országban a CIA-ügynökök száma is, hogy felderítsék a tálib fegyveresek támaszpontjait – egyebek között a kábítószer-csempészet útvonalait. Khost tartomány különösen veszélyes része Afganisztánnnak. A szomszédos Pakisztánban a hatóságok képtelenek megfékezni a fegyveres terrorista csoportokat, amelyek időről-időre áttörnek Afganisztánba, kábítószert szállítanak és merényleteket követnek el.

A Chapman-bázis elleni támadás, a nyolc CIA-ügynök halála komoly súlyos kérdést vet fel: ha az amerikaiak még magukat sem tudják megvédeni, akkor hogyan lehet rendet és biztonságot teremteni 2011 nyaráig, amikor – Obama elnök ígérete szerint – elkezdődik az amerikaiak fokozatos kivonása az országból? Egy korábbi merényletben négy kanadai katona és egy újságíró halt meg. Kanada közölte, hogy történjék bármi, 2011-ben kivonja harcoló alakulatait Afganisztánból.

A CIA sorozatosan hibákat vét, fogalma sincs arról, hogy él-e, hal-e Oszama bin Laden, az al-Kaida vezetője, netán Afganisztánban van-e egyáltalán. A hadsereg és a titkosszolgálat a több mint nyolc éve folyó afgán háborúban képtelen volt megfékezni a tálibokat, akik az ország egyre nagyobb részében kerekednek felül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek