Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Fogytán a jó szakember. Kevés fiatal szeretne villanyszerelő, kőműves vagy ács lenni, holott a munkaerőpiacon jó eséllyel indulhatnának. A 2006-ban létrehozott térségi integrált szakképző központok az utóbbi évek helytelen történései megfordítására törekednek.
A fővárosban és a régiókban – összefogva egy-egy térség szakmai képzéssel foglalkozó intézményeit – összesen 16 szakképzési központ működik. A munkaerőpiac igényeihez alkalmazkodáshoz nélkülözhetetlen a képzési rendszer korszerűsítése. A nagyrészt uniós forrásokból fedezett fejlesztések vonzóbbá teszik a szakiskolákat a pályaválasztás előtt állóknak. A kutatások szerint az elkövetkező öt évben megduplázódhat a felnőttképzésben szakmát tanulók száma.
– Szakítani kellene a beidegződésekkel, mivel torzult a magyar oktatásszerkezet, felülreprezentáltak a gimnáziumok, túl sokan tanulnak a felsőfokú intézményekben – mondja Szűcs Gyula, a Jász-Nagykun-Szolnok megyei szakképzési társulás munkaszervezetének igazgatója. Az itteni szakképzési központ a második legnagyobb az országban, 17 település 27 szakképző intézménye tartozik hozzájuk. A csaknem 16 ezer tanuló között 20 százalékkal több a szakközépiskolás, mint a szakiskolás – szeretnék, ha a kettő egyensúlyba kerülne.
– Megfelelő számú szakember hiányában bajba kerülhet az ipar. Most is van vállalati kereslet, a mindenhol várt új befektetők is igénylik a szakképzett munkaerőt – fűzte hozzá az igazgató, aki szerint a jó példák bemutatása is ösztönzőleg hathat. Egy-egy szakma tartalma az idők során sokat változik, ezt a képzésben is követni kell, hogy korszerű tudással, jobb eséllyel induljanak a munkaerőpiacra kikerülők. A jelenlegi rendszerben szakmacsoportokat ajánlanak az iskolák, s két év után a szakképző évfolyamban választanak a fiatalok konkrét szakmát.
A tervek szerint a térségben szeptembertől 10-15 osztályt 3 éves szakképzési formában indítanának. A rugalmas alkalmazkodást segíti a 2006-tól bevezetett moduláris képzés is, melyben rövidebb idő alatt akár több végzettség is szerezhető. Bevezetik a szakmunkás ösztöndíjat, mellyel a hiányszakmát választókat kiemelten támogatják. A térségben – két nyertes uniós projektnek köszönhetően – 400 millió forintot szervezeti és humánerő-fejlesztésre fordíthatnak, az intézmények épületeinek átalakítására, felújítására pedig 900 milliót költhetnek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu