Virágnévnapok: Sziringa, a kedves

Ma Sziringa és Orgona napja van. A Sziringa női név közkedvelt virágos cserjénk, az orgona latin nevéből származik (Syringa vulgaris), csak talán különlegesebben hangzik, mint az orgona szavunk. Ezzel együtt az Orgona is elfogadott női név, noha igen ritka, akárcsak a Sziringa.

Ország-világValló László2010. 01. 30. szombat2010. 01. 30.
Virágnévnapok: Sziringa, a kedves

Olyannyira közismert és kedvelt, hogy azt gondolhatnánk, már honfoglaló őseink is gyönyörködhettek különleges virágaiban és élvezhették bódító illatát. De nem, mert az orgonát a törökök hozták Magyarországra – mint például a kadarka szőlőfajtát is –, s mivel igen megtetszett, hamarosan el is terjedt. Idővel sok nemesített változata született, amelyek között szép számmal akadnak félig telt és telt virágú formák, a fehértől a sötétliláig minden árnyalatban.

Az orgona híresen jó alkalmazkodó cserje, nagyon különböző körülmények között is megél. A kertekből kivadulva ritkás ligeterdőkben, erdőszéleken, határmezsgyék bokrosában is találkozhatunk vele. A díszkertekben önállóan is mutatós, de cserjecsoportokba ültetve, sőt sövényként is felhasználható. Az igazán szép, teltvirágú kerti fajtái azonban már kifejezetten igényesek: védett, napos fekvést, jó vízgazdálkodású, mélyrétegű talajt kívánnak.

A vad változatokat könnyen szaporíthatjuk a gyökeres sarjukról, mert jól erednek. A díszváltozatokat viszont szemezni kell, alanyul a vad formát használhatjuk. A szemzésre már június végén, július elején kerítsünk sort, mert az orgonavessző héja hamar leragad, nem lehet a szemzőkéssel felfeszíteni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek