Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Alig 28 évvel a falklandi háború után Argentína újra próbálkozik: vissza akarja kapni azt a szigetcsoportot, amelyet ők Malvin-, a britek pedig Falkland-szigeteknek hívnak.
A szigetek Nagy-Britannia tengerentúli területeihez tartoznak és kiterjedt autonómiát élveznek. Most Buenos Airesben a kormány kabinetfőnöke bejelentette: ezentúl minden olyan hajónak, amelyik a Falkland-szigetek felé tart vagy akár csak áthalad Argentína „területei vizein”, előzetes engedélyt kell kérnie a hatóságoktól.
Argentína 1982-ben hazafias érzelmektől vezérelve megszállta a szigetcsoportot, amelyen 1833 óta tartósan berendezkedtek a britek. Margaret Thatcher akkori brit miniszterelnök férfiakat meghazudtoló harciassággal és ugyancsak a patriotizmustól fűtve, nem tűrhette a sértést. Hadihajókat, repülőgépeket, csapatokat vezényelt a szigetekhez, és 74 nap alatt kiverte onnan az argentinokat: meghalt 255 brit, 649 argentin katona, és három falklandi civil.
Argentína soha nem adta fel a szigetekre tartott igényét, de a britek ragaszkodása is nagyon megerősödött. Jó pár éve ugyanis kiderült, hogy a Falkland-szigetcsoport parti vizei alatt olajmezők vannak – a britek hamarosan megkezdik a fúrást. Argentína féltékenyen figyel, neki is jól jönne az olaj.
A hajózást korlátozni akaró argentin közleményben a trükk a „területi vizek” kifejezésben rejlik. A hatályos tengerjog szerint a területi vizek maximális határa a partvonaltól legfeljebb 12 tengeri mérföldre húzódhat (1 tengeri mérföld: 1852 méter). A mindennapi szóhasználatban azonban területi vizeknek nevezik a „kizárólagos gazdasági övezetet” is, vagyis azt a parti zónát, ahol az érintett ország halászhat, olajat termelhet ki. Ennek szélső határa csak 200 tengeri mérföld (370 kilométer), a Falkland-szigetek azonban csaknem 500 kilométerre vannak Argentína partjaitól. A Falkland-szigetek (két nagyobb és 776 kisebb sziget) pedig ugyancsak rendelkezik területi vizekkel, gazdasági övezettel.
Egyszóval a hajózási engedély megkövetelése azt jelenti, hogy Argentína demonstrálja a szigetek feletti szuverenitását és meg akarja állítani az oda irányuló forgalmat – például olaj vagy a kitermelést szolgáló berendezések szállítását.
London a füle botját sem mozgatja. „Az argentinok törődjenek saját területi vizeikkel, ahogyan a Falkland-szigetek is a saját ügyeikkel” – közölte a brit külügyminisztérium. Ők ugyan nem kérnek semmiféle engedélyt.
De mi lesz akkor, ha az argentinok brit hajókat tartóztatnak fel „saját területi vizeiken”? Megint felvonul a brit flotta?
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu