Újabb hétszáz kilométer a nagy falból

Újabb hétszáz kilométeres szakaszát fedezték föl a világörökség részeként is számon tartott kínai nagy falnak. Ez az eddigi összesített eredménye annak a nagyszabású régészeti felmérésnek, amely 2007-ben kezdődött és jövőre fejeződik be.

Ország-világValló László2010. 02. 17. szerda2010. 02. 17.
Újabb hétszáz kilométer a nagy falból

A nagy fal, amely a világ legnagyobb emberkéz alkotta létesítménye, valójában soha nem volt teljesen összefüggő, hanem eredetileg is különböző szakaszokból, erődítményekből, tornyokból állt. Egy-egy nagyobb szakasz lehet több száz, sőt ezer kilométeres, amely tökéletesen látszik a műholdfelvételeken is.

A falat az időszámításunk előtti 3. században kezdték építeni, azzal a céllal, hogy megvédjék Kínát az északról fenyegető nomád néptörzsek (főként a hunok) támadásaitól. A hatalmas munka mintegy kétezer esztendőn át folytatódott; az utolsó köveket az időszámítás szerinti 17 században tették a helyére. Közben sorra váltották egymást az uralkodó dinasztiák, amelyek idején újabb és újabb falszakaszokkal, illetve erődítményekkel toldották meg a régit.

Így állt össze a ma hivatalosan elfogadott 6352 kilométeres falhossz, amelyről egyes kutatók föltételezik, hogy elérheti a 8800 kilométert is. Többek között ennek tisztázása érdekében kezdődött el az az északi megyéket érintő, nagyszabású régészeti kutatómunka, amelynek során a fal még eddig ismeretlen részeit, erődítményeit tárják fel a szakemberek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek