Veszély fenyegeti Ausztráliát

Kevin Rudd miniszterelnök és kormánya „fehér könyvet” adott ki, amely szerint Ausztráliát állandó és egyre növekvő erőszakos akciók veszélyeztetik.

Ország-világA. Fodor György2010. 02. 23. kedd2010. 02. 23.
Veszély fenyegeti Ausztráliát

A kormány legalább tíz ország állampolgárait gyűjti azon a listán, amelyre minden beutazó ujjlenyomatait rögzítik, arcát elektronikusan letapogatják és nyilvántartásba veszik.

Rudd elmondta: potenciális terroristákról van szó, akik Ausztráliában születtek, ott jártak iskolába, ott is laknak – de hisznek a „dzsihadista mesékben”, azaz vallásuk alapján készek a legdurvább erőszakra is. Ezeket nevezte a miniszterelnök „saját nevelésű terroristáknak”, akik az al-Kaida nevű iszlamista terrorszervezet szolgálatában állnak és harci jelszavaikat Jemenből, Szudánból és Pakisztánból várják. A múlt héten öt olyan, külföldi származású ausztráliait ítéltek súlyos börtönbüntetésre, akik fegyvereket halmoztak fel, s valamilyen merényletre, támadásra készültek.

A miniszterelnök kijelentette, hogy a terrorizmus állandó és fokozott veszélyt jelent Ausztrália biztonságára nézve. „A kormány biztonsági hírszerzési szervezetei úgy gondolják, hogy a terrorizmus fenyegetése Ausztrália környezetében állandósult – a támadás bármikor és bárhol bekövetkezhet”. Ezért állandó országos központot hoznak létre mindenféle szélsőségesség ellenőrzésére, és 70 millió ausztráliai dollárt (12,5 milliárd forint) költenek arra, hogy biometrikus adatokat gyűjtsenek a gyanús emberekről.

Ausztráliában egyre-másra tartóztatnak le olyan embereket, akik ausztráliai állampolgárok ugyan, de származásuk miatt libanoni, líbiai, bangladesi vagy afrikai terrorszervezetekkel tartanak kapcsolatot. Egy szomáliai kötődésű csoport Sydneyben a hadsereg laktanyái ellen tervezett támadást.

Az ötödik kontinens a bevándorlók országa, ahová folyamatosan érkeznek indiaiak, arabok, ázsiaiak. A kormány ezért a különféle közösségeikkel is kapcsolatot akar teremteni, hogy elejét vegye a nemzetiségi-vallási radikalizmusnak és segítse a társadalmi integrációt.

Ausztrália egyelőre nem nevezte meg azt a tíz országot, melyek beutazóit különleges megfigyelés alatt kívánja tartani. Stephen Smith külügyminiszter elismerte: kényes és bonyolult diplomáciai munkára lesz szükség ahhoz, hogy az érintett országokkal elfogadtassák az ausztráliai óvintézkedéseket.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek