A Google az olasz kultúra megőrzéséért

Az olasz kormány olyan megállapodást írt alá a Google-lal, hogy két nemzeti könyvtárát is digitalizálhatja és felteheti az internetre a szabadon hozzáférhető olvasmányok közé.

Ország-világFodor György2010. 03. 12. péntek2010. 03. 12.
A Google az olasz kultúra megőrzéséért

A megállapodás lényege, hogy Google fizet az értékes könyvek szkenneléséért, az olaszoknak pedig több pénzük lesz a római és firenzei értékes könyvek megőrzésére.

Legalább egymillió olyan könyvről van szó, mint amilyet Dante, Galilelo, Petrarca vagy Machiavelli írt, s már nincs szó szerzői jogokról, hiszen minden nagy mű 1868 előtt született. Mario Resca, az olasz kulturális örökség minisztériumának munkatársa szerint a Google-lal született megállapodás azt jelenti, hogy a könyvek tartalmát sikerül „örökre megőrizni”. Emlékeztetett arra, hogy Firenzében az 1966-os árvíz helyrehozhatatlan károkat okozott a város könyvtárában.

A Google már korábban is megpróbálkozott az értékes könyvek szkennelésével és a világhálóra való feltevésével, de Franciaországban és az Egyesült Államokban eddig mindig jogi akadályokba ütközött. Egy francia bíróság például elítélte a Google-t, mert teljesen vagy részben kimásolt könyvrészleteket és azokat feltette a világhálóra. A Google közben küzd az „Authors Guild and Association of American Publisher”-rek is, ugyancsak a kiadói jogok miatt.

A társaság most örömét fejezte ki, hogy az emberiség örökségét képző itáliai könyvek bárki számára hozzáférhetők lesznek. „Ez az első megállapodásunk egy nemzetállam kulturális minisztériumával” – mondta Nikesh Arora, a Google a egyik vezetője. A Google azt tervezi, hogy a számítógépre viszi Oxford, Columbia nagy könyveit, Johannes Kepler nézeteit, bajor és francia könyvtárak értékes műveit – és így tovább. Az olaszoknak megállapodás azt jelenti, hogy kulturális örökségük nagy része mindenki számára hozzáférhetővé válik, mégpedig ingyen és tartósan.

Az értékes könyvek digitalizálása és „örökre megőrzése” százmillió eurós nagyságrendű összegekbe kerül, s legalább száz embert kell hozzá alkalmazni. A kiadók persze harcolnak a jogaikért, de a  tét mégis csak az, hogy a nagy gondolkodók művei elutnak-e a 21. század átlagolvasójához – tehát az interneten barangolókhoz, vagy sem?

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek