Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem sikerült rektort választani a Szegedi Tudományegyetemen. A 2000-ben létrejött, tizenkét kart tömörítő gigaintézmény a város legnagyobb munkáltatója, harmincezer hallgató ideiglenes „otthona” – a rektor hatalma csak a polgármesterével mérhető össze.
Kép:
Harmadik rektori ciklusának vágott volna neki Szabó Gábor gépészmérnök, amennyiben a negyvenkilenc tagú szenátus neki szavaz bizalmat. Ezt egyedül az a friss törvénymódosítás tette volna lehetővé, amelyet sokak szerint kifejezetten az ő esetére szabtak – korábban csak két, egymást követő ciklusban állhatott valaki az egyetem élén. Kihívója Wittman Tibor belgyógyász volt.
A rektorválasztás meglehetősen titokzatos és bonyolult folyamat: a jelölteknek meg kell nyerniük maguknak a szenátus tagjait, s e téren sokkal kevésbé a nyilvánosságra hozott programok, inkább a háttéralkuk döntenek. Szabó Gábor nyolc éves „uralkodása” szépen hozott pályázati forrásokat és fejlesztéseket az SZTE-nek, de a nevét a baloldalhoz kötik. Hiába igyekezett magát utólag pártsemleges menedzserként pozicionálni, a választásokon vélhetőleg vesztes oldal kijáróembereként tartják számon. Mellette szól, hogy egy kis kar volt vezetőjeként egyben tekintett a hatalmas konglomerátumra, tisztában van a szerteágazó fejlesztési irányokkal, s igen kevéssé lehet elfogultsággal vádolni bármelyik kar irányában is.
A másik jelölt, Wittmann Tibor az I-es belgyógyászati klinikát vezeti. Az orvosok mindig is igyekeztek elkülönülni az egyetemen belül, mintegy felülről tekintve a többi karra. Ez a legdrágább képzés, nagy a fizetős hallgatók száma, a kutatási eredményeiket tekintve is az egyetem élbolyában vannak, valamint a közelmúltban Szeged a klinikákhoz csapta – integrálta – összes kórházát, hogy azokat az orvosi kar működtesse. Wittmann nem rejtette véka alá, hogy jobboldali ellenjelöltként is fellép: ha a professzorok szeretnének sikeres pályázatokat beadni április után is, akkor jobban járnak vele, mint Szabóval. Ugyanakkor egy orvos-rektor gondolatától sokan ódzkodnak az egyetemen, félve attól, hogy még a korábbinál is több forrás kerülne a fehér köpenyesek kezére, míg a többi kar kevesebb figyelmet kapna.
Nyilvánvaló volt, hogy a professzorok megosztottak lesznek, ugyanakkor a szavazatok egyharmadát a hallgatók adják. Az SZTE-n nagyon erős az elnök alá rendelt és attól mindenben függő tagokból álló Hallgatói Önkormányzat. Az ő támogatásuk nélkül a jelen helyzetben egyik fél sem lehetett volna rektor, miután ehhez a szavazatok kétharmada szükséges.
A rektorválasztás eredményre tegnap délután négytől este hatig váratták a sajtót – ebből már ki lehetett találni, hogy nem ment simán a dolog. A papíralapú szavazáson az első körben Szabó huszonhét, Wittmann tizenhárom szavazatot kapott, kilenc szavazat érvénytelen volt. Ezután már csak Szabó személyéről szavaztak, aki nem kapta meg a szükséges harminchárom voksot, csak harmincat – s ismét lett öt érvénytelen szavazat. Így a voksolás eredménytelen maradt.
Ezért új pályázatot ír ki az egyetem, melyen a mostani jelöltek is indulhatnak –ennek lebonyolítása három és fél, négy hónapig tarthat. Szabó Gábor rektori megbízatása július elsején lejár.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu