Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Példátlan eset: Izlandon népszavazás dönti el, hogy egy internetes bank visszafizesse-e adósságát, amellyel brit és holland ügyfeleinek tartozik.
A britek és a hollandok nagy előszeretettel éltek az izlandi bankok kínálta előnyökkel, és bőségesen helyzeték el náluk a pénzüket – mégpedig online – a magas kamatok reményében. Az izlandi bankok fürödtek a népszerűségben, és hogy finanszírozhassák saját befektetéseiket maguk is annyi külföldi adósságot halmoztak fel, amelynek összege meghaladta Izland teljes hazai össztermékének (GDP) az ötszörösét.
Ám akkor hirtelen lecsapott a gazdasági válság. Az izlandi bankrendszer látványosan és nagy robajjal magába dőlt, a szigetország gyakorlatilag csődbe ment. Romhalmaz lett a Landsbanki, vagyis az Icesave nevű internetes bank anyabankja.
A bankokat az izlandi pénzügyi hatóság saját felügyelete alá vonta és a számlákat zárolta: bent ragadt a brit és a holland ügyfelek összesen 3,8 milliárd eurója – ami nagyjából 1011 milliárd forinttal egyenlő.
Adós, fizess! – mondta a brit és a holland kormány, és hivatkoztak az Európában érvényes szabályokra, amelyek 1999 óta Izlandra is vonatkoznak. A britek odáig is elmentek, hogy az antiterrorista törvények alapján befagyasztották Izlandnak Nagy-Britanniában lévő javait.
Ez már sértésszámba ment: Izland tárgyalásokat kezdett a két kormánnyal, Valamiben meg is állapodott volna velük, amikor Ólafur Ragnar Grímsson izlandi elnök nemet mondott az egyezségre. Jóhanna Sigurdardottir miniszterelnök újra asztalhoz ült a britekkel és a hollandokkal, de a tárgyalások a minap összeomlottak.
Most a népszavazáson kellene dönteni – de ha a nép nemet mond és nem fizet, akkor Izland megint csődbe megy, mert a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénzügyi mentőövébe sem kapaszkodhat, s Európa is gyorsan megnézné, megvan-e még a pénztárcája.
Általános vélemény szerint a népszavazás végül nem lesz érvényes, annak ellenére sem, hogy az izlandiak többsége úgy érzi: nekik kell fizetniük a bank hibái miatt. A kormány abban bízik, hogy az eddig igen nagy jólétben élő izlandiak most kicsit magukba szállnak és nem mennek el szavazni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu