Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Rejtett kamerával három volt munkáspárti miniszter beszélgetését vettek fel Nagy-Britanniában, akik hajlandónak mutatkoztak óriási pénzekért lobbizni egy fiktív amerikai cégnek. A parlamenti szabályok szerint ez így tilos.
A Munkáspárt (Labour) felfüggesztette mindhármuk parlamenti frakciótagságát, így nem indulhatnak a rövidesen esedékes választásokon sem. Geoff Hoon volt védelmi és Patricia Hewitt volt egészségügyi miniszterről, illetve Stephen Byersről, Tony Blair volt kormányfő kabinetjének egykori tagjáról van szó.
Talán nem a véletlen műve, hogy Gordon Brown jelenlegi miniszterelnök, illetve a Munkáspárt vezetése egyiküket sem kedveli. Byers még mindig Tony Blair „beépített emberének” számít, aki szemben áll a jelenlegi kormányfővel. Geoff Hoon és Patricia Hewitt pedig januárban puccsot szervezett Gordon Brown elmozdítására, mert alkalmatlannak találták arra, hogy megnyerje a választásokat, melyeket legkésőbb június elejéig meg kell tartani.
A The Sunday Times és egy televíziós csatorna trükköt alkalmazott: néhány munkatársát rejtett kamerával szerelte fel. Az újságírók egy fiktív amerikai cég embereinek adták ki magukat, akik felajánlották a politikusoknak, hogy jó pénzt fizetnek nekik, ha a brit parlamentben az érdekükben lobbiznak. A Channel 4’s Dispatches csatorna leadta a titokban készült felvételeket.
Geoff Hoon volt védelmi miniszter arról fecsegett az „amerikai cég” munkatársainak, hogy szívesen bevetné nemzetközi tapasztalatait és kapcsolatait a lobbizásban, csak jó pénzt kapjon érte. Közölte, hogy ő napi 3000 fontért (890 ezer forint) dolgozik.
Patricia Hewitt volt egészségügy miniszter is napi 3000 fontot kért azért, hogy ügyfelének emberét bejuttassa a kormány egyik fontos tanácsadó testületébe.
Stephen Byers volt közlekedési miniszter azt mondta, hogy ő olyan, mint a „szabad taxi”, és napi 5000 fontért (1,47 millió forint) szívesen lobbizna – korábban Lord Mandelson jelenlegi gazdasági miniszternél is közbenjárt és milliókat spórolt meg a Tesco-nak.
Természetesen minden érintett fél tagad. A választásokon győzelemre esélyes konzervatívok parlamenti vizsgálatot követelnek. A Munkáspárt hivatalosan bejelentette a három politikus felfüggesztését. Gordon Brown nem akar vizsgálatot, mert szerinte elég biztosíték van arra, hogy illetéktelen beavatkozások ne befolyásolják a kormány, illetve a jelenlegi miniszterek döntéseit.
A brit parlamenti szabályok nem tiltják a képviselőknek a lobbizást, de azt be kell jelenteniük és közölniük kell az ebből származó jövedelmeiket. A lobbizó képviselők az általuk képviselt ügyekben azonban nem terjeszthetnek be törvényjavaslatokat, illetve -módosításokat. Külön szabályok – tilalmak – vonatkoznak a volt miniszterekre, s a lobbisták nem lobbizhatnak – egyebek között – közvetlenül az érintett miniszternél.
E szabályok a BBC szerint eléggé ellentmondásosak, s mindhárom nagy párt – a konzervatívok, a Labour és a liberálisok – egyaránt a regulák szigorítását követelik.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu