Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A magyar vállalatok ötöde semmit sem tesz a kockázatos partnerek kiszűrése érdekében. Pedig tavaly a piacvesztés mellett a nemfizetések tépázták meg leginkább a cégeket.
A csökkenő forgalom és a szigorúbb banki finanszírozás mellett a nemfizetések elszaporodásával is szembe találták magukat a cégek tavaly − derül ki a Coface Hungary Hitelbiztosító legutóbbi felméréséből.
A megkérdezett több száz magyar vállalatvezető leginkább a piacvesztésben, valamint a nemfizetések elszaporodásában érezte meg a válságot. Negyven százalékuk számolt be forgalomcsökkenésről, emiatt sok vállalkozásnak stagnált vagy csökkent az árbevétele. Sok lett a veszteséges cég, és az eladósodottság tekintetében is romlott a helyzet. Drasztikusan megugrott a fizetésképtelenségi eljárások száma: tavaly 37 százalékkal több eljárás indult, mint egy évvel korábban.
Bagyura András, a Coface Hungary kereskedelmi vezetője szerint a banki finanszírozás beszűkülése miatt megnőtt a szállítói hitelek aránya, s ma már a gazdaságban lévő összes hitel 80 százaléka szállítói követelés. Ezek kezelése sok cégnek jelent erős kihívást. Bár a vállalatok igyekeznek szemmel tartani a kockázatos vevőiket, s a korábbinál nagyobb hangsúlyt fektetnek az adósok pénzügyi helyzetének rendszeres minősítésére, a tudatos kockázatkezelés még mindig nem annyira része a magyar vállalati kultúrának, mint Nyugat-Európában. A megkérdezett cégvezetők 20 százaléka például egyáltalán nem fordít energiát arra, hogy kiszűrje a kockázatos partnereket. Pedig érdemes lenne odafigyelni, hiszen a Coface adatai szerint ma már minden második magyar cég kimondottan vagy közepes mértékben kockázatos üzleti partnernek számít.
Nyugat-Európában a cégek körülbelül 10 százaléka, míg nálunk a vállalkozások csupán 2-3 százaléka veszi igénybe a követeléskezelő cégek szolgáltatásait. De nemcsak a külsős cégek megbízásával lehet csökkenteni a kinnlevőségeket, hanem a belső kockázat- és követeléskezelői gyakorlat fejlesztésével is: szabályozni kell, hogy az adott cégen belül ki, mikor, mit tesz ezérti – hangsúlyozza Dercze Zoltán, a Coface országigazgatója . A tapasztalatok szerint ugyanis a számla lejárata utáni első 2-3 hétben még nagy valószínűséggel beszedhető a teljes összeg, 90-120 nap után azonban radikálisan csökken a behajthatóság.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu