Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagy-Britannia konzervatív miniszterelnökének első hivatalos külföldi útja Párizsba vezetett. A Nicolas Sarkozy francia elnökkel elköltött, estébe nyúló „munkaebédet” követően megerősítette: a briteknek nem kell az euró, különösen most nem.
Miközben egész Európa, az eurózóna tagjai, s elsősorban Németország látványos, sőt drámai erőfeszítéseket tesz a kontinens közös pénzének megerősítése érdekében, a hűvös brit tartózkodás nem tett jót az euró hitelének. Igaz, azt senki sem remélte, hogy az általában is euroszkeptikus britek egyik napról a másikra feladják szeretett font sterlingjüket.
Cameron azonban udvariasan kijelentette a francia elnöknek: Nagy-Britannia számára nagyon fontos az euró sikere, de jól tette, hogy kimaradt a közös pénzből. Az új brit kormány eltökélte, hogy a következő ötéves parlamenti időszak alatt fontolóra sem veszi az euróhoz való csatlakozást. „Hadd legyek azonban teljesen érthető: Nagy-Britanniának érdeke, hogy az euró sikeres legyen, és az eurózóna tagállamaiban meginduljon a fellendülés” – mondta Cameron.
London kész együttműködni a stabilitási paktum megvalósítása érdekében, de – nem lévén az eurózóna tagja – nem hajlandó egy pennyt sem fizetni más ország vagy országok gazdasági csődből való kimentése érdekében, azaz egy fillért sem ad az eurózóna csődmentési alapjába. Igyekszik csökkenteni saját hatalmas deficitjét – amely meghaladja a görögökét –, alkalmazkodik az Európai Unió szabályaihoz, de a britek saját útjukat járják. Nicolas Sarkozy hiába ismételgette, hogy a közös európai pénz „sikertörténet”, s az euró nincs veszélyben, David Cameron agyában Angela Merkel német kancellár szavai jártak: nem csak az euró, de az egész európai együttműködés veszélyben forog, ha a közös pénz kudarcot vall.
London különösen ijesztőnek tartja azt a törekvést, amelyet leginkább a német kanellár támogat: az Európai Unió a jövőben szeretne – mégpedig előzetesen – „bekukucskálni” minden nemzeti költségvetésbe, hogy megelőzze a Görögországéhoz hasonló gondokat, ami már az integráció logikusan következő magasabb foka Ezt a britek nehezen nyelnék le – sőt mások is így vannak ezzel. Ámbár ha nem születik az eddiginél összehangoltabb közös pénzügyi-költségvetési politika, akkor a bajok megismétlődhetnek, a bizonytalanság tartós kísérője lehet az eurónak.
David Cameron következő úti célja Berlin, de valószínűtlen, hogy a brit miniszterelnök mást mondana ott, mint Sarkozynek. Merkel – és az Európai Unió néhány más gazdag országa – elgondolkodhat: Ha a többiek nem jönnek velünk, akkor mi is járjuk a saját utunkat.
Akik pedig lemaradnak, magukra vessenek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu