Elfogták a merénylőt?

Eric Holder amerikai igazságügyi miniszter sajtóértekezleten jelentette be: a John F. Kennedy repülőtéren őrizetbe vettek Faisal Shahzadot. A pakisztáni származású, honosított amerikai állampolgár fel akart szállni egy Dubaiba tartó repülőgépre. A miniszter szerint ő hagyta a Times Square-en a robbanószerkezettel megpakolt autót.

Ország-világA. Fodor György2010. 05. 04. kedd2010. 05. 04.
Elfogták a merénylőt?

Hivatalos források szerint a gyanúsított vásárolta meg a Nissan Pathfinder terepjárót, amelyet gázpalackokkal, benzinkannákkal raktak tele. Elmondták azt is: Shahzad nem „magányos farkas”: folyik a nyomozás lehetséges társai után.

A CNN értesülései szerint a tettesek valóban terrorakciót akartak végrehajtani, de egyszerűen nem értettek a pokolgép összeállításához. A robbanószerkezetnek nem volt „aláírása”. Az antiterrorista szakértők ugyanis tudják, hogy bizonyos terrorista csoportoknak milyen egyéni módszereik léteznek a bombák előállítására. Azt biztosan felismernék, ha szakértő rakta volna össze a szerkezetet. Ez a „bomba” azonban – szerencsére – gyerekes próbálkozás maradt.

Az autóban olyan műtrágyát találtak, amely semmiképpen sem lobbant volna be. A pokolgép szerkezetét csak roppant nehezen lehetett volna beindítani, a gyújtószerkezete alkalmatlannak bizonyult a robbanás előidézéshez – nem profi munka. „Ez nem azt jelenti, hogy nem volt halálos elegy” – mondta egy szakértő. A tűzijáték azonban kevés ahhoz, hogy felrobbantson egy gázpalackot.

Kiderült, hogy a Nissan Pathfindert három héttel ezelőtt adták el Connecticut államban. A vevő letette az 1800 dollárt, majd beszállt a kocsiba és elhajtott: papírmunka nem volt. Az eladó szerint a vevő egy 20-as és 30-as évei közötti férfi.

Vizsgálják, hogy a tettesnek vagy tetteseknek milyen külső kapcsolataik lehetnek. Eric Holder miniszter szerint a nyomozás jól halad, de egyelőre korai lenne megmondani, kapcsolatban vannak-e nemzetközi terrorszervezetekkel vagy más hálózatokkal. Egy pakisztáni tálib vezető ugyan bejelentette, hogy ők állnak a merénylet-kísérlet mögött, de erre nincs hihető bizonyíték. Semmi nyoma annak, hogy a gyanúsított felvette volna a kapcsolatot külföldi szervezetekkel vagy személyekkel. Ennek ellenére egyelőre semmi sem zárható ki.

Az FBI – a szövetségi nyomozó hivatal – szakértői a virginiai Quantico-i központi laboratóriumában vizsgálják a helyszínen talált ujjlenyomatokat, hajszálakat, szövetmaradványokat – s persze a bomba alkatrészeit.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek