Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A görög válság kirobbanása után elhangzott: ha Németország nem lesz „Európa csendőre”, nemcsak a közös pénznek lesz vége, hanem az unió is sokadrangú gazdasági „szövetkezetté” válik.
Kép: Germany's Chancellor Angela Merkel answers questions during the final news conference of a EU heads of state summit in Brussels June 23, 2007. REUTERS/Thierry Roge (BELGIUM), Fotó: © Thierry Roge / Reuters
Angela Merkel német kancellár megértette és felvállalta a feladatot. A múlt héten először fejtette ki világosan, miről is van szó: elmondta, hogy Európa hosszú évtizedek óta a legnagyobb kihívással néz szembe, és az euró körüli válságot bármilyen áron meg kell oldani. „Hogy érthető legyek, az euró veszélyben van, ha nem hárítjuk el ezt a veszélyt, akkor a következmények kiszámíthatatlanok...”
Merkel – akire egyre gyakrabban aggatják a „Vaskancellár” nevet – közölte: ha bukik az euró, akkor vele bukik Európa is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a válság, az eurózóna „fertőzése” több államára is kiterjedhet. Ezeket az országokat nevezik némely szakértői körökben fekete lyukaknak: a csillagászatból ismert kifejezés azt takarja, hogy a fekete lyukak óriási tömegben nyelik el az általuk elérhető összes anyagot – pénzt –, s belőlük soha többé semmi sem kerül ki.
Az eurózóna és a Nemzetközi Valutaalap nemrég hagyott jóvá Görögország számára 110 milliárd eurós mentőcsomagot. Az Európai Unió és a Valutaalap összesen 750 milliárd eurós alapot hozott létre, hogy szükség esetén megsegítse vele a „fertőzött” országokat. Az eurózóna veszélyeztetett országai közé tartozik Görögországon kívül Portugália, Spanyolország, Olaszország és Írország.
Angela Merkel kijelentette: Európában meg kell teremteni a stabilitás új kultúráját. Ha az eurózóna tagállamai nem hangolják jobban össze gazdaságpolitikájukat, akkor a monetáris unió hosszabb távon nem életképes.
A kancellár nem csak beszélt, lépett is: Németország betiltotta az úgynevezett shortügyletek bizonyos fajtáját: a „shortolás” színtiszta, rövid távra szóló ár-, illetve árfolyam-spekuláció. Külföldön a szakértők egy része amatőrnek nevezte Merkelt – egy másik része viszont hősnek, aki nem fél a politikai kockázatoktól, és „férfiasan” él is a hatalma által kínált lehetőségekkel. A kancellár az első körben győzött: a parlament elfogadta az eurós mentőcsomag Németországra eső részét, 148 milliárd eurót (41,3 ezer milliárd forintot). A kancellár hazardírozik, de hívei szerint ő legalább megpróbálja menteni a menthetőt, és közölni mindenkivel, akit illet: Németország soha senkit nem fog „automatikusan” megmenteni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu