Bíróság előtt a feszület-vita

Az olasz kormány ma nyújtja be fellebbezését az Emberi Jogok Európai Bíróságához annak egy korábbi ítélete ellen, mely tiltja az iskolai osztálytermekben a kereszt, illetve a feszület elhelyezését.

Ország-világA. Fodor György2010. 06. 30. szerda2010. 06. 30.
Bíróság előtt a feszület-vita

Olaszországban az 1920-as évek óta törvény írja elő a feszület elhelyezését az osztálytermekben, s ez a törvény mindmáig hatályban van. Egy olasz nő bíróság elé vitte az ügyet, mert úgy vélte: az olasz alkotmány szerint gyermekeinek joga van a világi szellemű oktatáshoz. A bíróság tavaly egyetértett az anyával és kimondta: a szülőknek joguk van ahhoz, hogy gyermekeiknek olyan oktatást nyújtsanak, amilyet jónak látnak.

Az olasz anya győzelme azonban hatalmas felzúdulás keltett Olaszországban, ahol a lakosság 90 százaléka kereszténynek vallja magát. A kormány – tapasztalván a hatalmas elégedetlenséget – arra alapozza a fellebbezését, hogy az ítélet beavatkozás az ország kultúrájába, történelmébe és vallásába.

A Vatikán már korábban közölte, hogy az európai bíróságnak nincs joga beavatkozni egy „mélységesen olasz” ügybe. A Szentszék véleménye szerint a bíróság nem akarja tudomásul venni a kereszténységnek az európai önazonosságot formáló szerepét és a jelentőségét.

A kormány egyik tagja egyszerűen szégyenletesnek nevezte a bíróság korábbi döntését, Mariastella Gelmini oktatási miniszter pedig azt hangsúlyozta, hogy a feszület és a kereszt „a hagyományunk jelképe, nem pedig a kereszténység szimbóluma”.

A katolicizmus szerepe 1984-ben változott meg Olaszországban, amikor megszűnt államvallás lenni, s megszakadt minden hivatalos kapcsolat a Vatikán és az olasz kormány között. A két fél között akkor született megállapodás szerint „a katolicizmus az olasz nép történelmi örökségének része”.

Szerdán Strasbourgban az Emberi Jogok Európai Bíróságának 17 bírája hallgatja meg az olasz kormány érveit. Ítélet csak később várható. Az olasz asszony, Soile Lautsi, még 2001-ben kezdte meg a jogi küzdelmet: az ügy végigjárta az igazságszolgáltatás kanyargós útjait, s csak ezután került a strasbourgi bíróság elé, amely tavaly novemberben döntött a javára.

Ha a bíróság elutasítja az olasz kormány fellebbezését, ez azt jelentheti, hogy az Európai Unió egész területén tilos lesz bármilyen vallási jelképet elhelyezni az osztálytermekbe.

Az olaszok fellebbezése ezúttal igen előnyös helyzetben van, mert az ügyhöz hivatalosan csatlakozott 10 másik ország kormánya is – közöttük van Oroszország, Románia, Görögország, Bulgária, Málta és Ciprus.

A bíróság nem tudja kikényszeríteni, hogy Olaszország eltávolítsa a feszületeket az osztálytermekből, de ha elutasítja az olasz fellebbezést és ragaszkodik korábbi ítéletéhez, akkor hasonló perek sokasága öntheti el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek