Élni segít a regényfolyam

Erőt ad, élni segít – így lehetne a legtömörebben megfogalmazni Salamon Pál A Sorel-ház című önéletrajzi ihletésű regényének hozadékát. Nem csak egy család története elevenedik meg az olvasó előtt, hanem a közelmúlt történelme is.

Ország-világBorzák Tibor2010. 06. 27. vasárnap2010. 06. 27.
Élni segít a regényfolyam

„Megáll az ész: egy működő regény!” – írta Salamon Pál könyvéről Bodor Pál újságíró. A Sorel-ház a szerző főművének is felfogható, hiszen önéletrajzi ihletésű családregényről van szó. Szeretem az ilyen olvasmányokat, hiszen nem csak egy-egy família sorsa elevenedik meg, hanem azon időszak is, melyben éltek.

Nézzük dióhéjban a történetet. Egy különc figura, Sorel József ácsmester az élet nagy kérdésein gondolkodik, miközben sorra hozza létre egyedi házait. Megvédi az elesetteket, falja a könyveket, s arra a következtetésre jut, hogy a világ végveszélyben van – segíteni kell rajta. Megszervezi az Atlantis Királyság Követségét. Egy másik szálon fia, Sorel Mihály életét ismerhetjük meg, akinek története úgy indul, hogy találkozott a svéd királlyal...

Az 550 oldalas könyvben nyolcvan esztendő tárul elénk a Monarchiától a Kádár-korszakig, s három generáció sorsát ismerhetjük meg. Nem kétséges, hogy számos esetben felfedezhetők benne önéletrajzi elemek is, de hát egy regényt másként nem is lehet megírni. A szerelmi szállal kapcsolatban nyilatkozta Salamon Pál: „Tulajdonképpen én mindig a nőkben bíztam leginkább. Mert a nők ennek a nagyon is búbánatos fajtának, amit homo sapiensnek neveznek, a jobbik fele: ők a békecsinálók. Nagyon sokat tanultam tőlük, a béketűrésüket, a csendességüket, a türelmüket, a megértésüket.”

Salamon 1964-ben hagyta ott a Népszabadság szerkesztőségét, néhány évre rá kilépett a pártból is. Majd amikor a Neue Zürcher Zeitung hasábjain nyilatkozott – a szocializmusban való csalódásáról –, szinte úgy kellett elmenekülnie az országból, feleségével együtt. Nem volt pénzük, kapcsolataik sem. Bécsbe mentek, majd Amerikába, végül Izraelben telepedtek le. Salamon fizikai munkát végzett, az írás teljesen háttérbe szorult. Majd csak 1992-ben vett újra kezébe tollat, s másfél év alatt megírta A Sorel-házat, amely nálunk negyedik kiadásához érkezett.

Képzelet és látvány, filozófia és kaland, ősi tapasztalatok és történelmi dimenziók, konfliktusok és feloldások – így lehetne ellenpontokkal jellemezni A Sorel-ház regényfolyamát. Főhősei szerethetők, hiszen harmóniában vannak Istennel, a természettel és saját közösségükkel is. A fülszövegben olvasható: „Földközeli prózaiságával egyszerre vezeti be az olvasót a XX. század magyar történelmébe, legendás-misztikus elemeivel, az emberi méltóságot hirdető filozófiájával pedig túllép éterien ezen is, tartást ad, és mint az igazán fontos művek: segít élni.” (Alexandra)

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek