Kivégző osztagot kér a gyilkos

Az illetékes amerikai testület elutasította egy kétszeres gyilkos védőügyvédjének kérését, hogy ügyfele halálbüntetését változtassa át életfogytig tartó fegyházra. Az elítélt nem ragaszkodik a kegyelemhez, sőt, maga kérte, hogy kivégző osztag elé állítsák – jelentette a CNN.

Ország-világA. Fodor György2010. 06. 15. kedd2010. 06. 15.

Kép: In this April 23, 2010 file photo, Ronnie Lee Gardner appears before Judge Robin Reese at the Matheson Courthouse in Salt Lake City, where Gardner's execution date was set. Gardner, a 49-year-old convicted killer, is set to be executed on June 18, 2010 by a team of anonymous marksmen firing with a matched set of .30-caliber rifles. He is to be the third person executed by firing squad in Utah, or anywhere else in the U.S., since the death penalty was reinstated in 1976. (AP Photo/Francisco Kjolseth, Pool, File), Fotó: Francisco Kjolseth

Ronnie Lee Gardner
In this April 23, 2010 file photo, Ronnie Lee Gardner appears before Judge Robin Reese at the Matheson Courthouse in Salt Lake City, where Gardner's execution date was set. Gardner, a 49-year-old convicted killer, is set to be executed on June 18, 2010 by a team of anonymous marksmen firing with a matched set of .30-caliber rifles. He is to be the third person executed by firing squad in Utah, or anywhere else in the U.S., since the death penalty was reinstated in 1976. (AP Photo/Francisco Kjolseth, Pool, File)
Fotó: Francisco Kjolseth

Az amerikai Utah állam kegyelemi hatósága (Board of Pardons and Parole) nem látott okot arra, hogy az ítéletet megváltoztassa – a 49 éves Ronnie Lee Gardner pénteken kivégző osztag elé áll. Védője, Andrew Parnes azonban Utah állam legfelső bíróságához fordult, és kért egy „legutolsó” meghallgatást. Az ügyvéd szerint, amióta Utah állami börtönében a kegyelmi hatóságok nemrég újra meghallgatták Gardnert, védence teljesen megváltozott, s immár sajnálja, hogy 1984-ben, illetve 1985-ben megölt két embert. Az állam igazságügyi miniszterének helyettese azonban elutasította: Gardner élete tele volt erőszakkal.

Ronnie Lee Gardner 1984-ben egy bárban agyonlőtte az egyik alkalmazottat, Melvyn Otterstromot. Amikor pedig ezért a gyilkosságért 1985-ben bíróság elé állították, valahogy bevitt a tárgyalóterembe barátnője becsempészett neki egy pisztolyt, amivel agyonlőtte Michael Burdell ügyvédet és súlyosan megsebesítette George Kirk biztonsági őrt, majd megpróbált megszökni.

Az Egyesült Államokban manapság ritka a halálbüntetés végrehajtása kivégző osztag által, egy-két államban (például Oklahomában) azonban kivételes esetekben alkalmazzák. Utah államban 2004-ben betiltották e módszert, de a tilalomnak nincs visszamenőleges hatálya. S mivel a foglyoknak meghatározott esetekben teljesítik utolsó kívánságát, Gardner akaratának is engedelmeskednek – az elítélt ugyanis az idén áprilisban kérte, hogy kivégző osztag végezzen vele. A halálos ítélet 1985-ben született, tehát a kérés végrehajtásának nincs akadálya.

Utah állam kegyelmi hivatala elfogadta az igazságügyi miniszterhelyettes érvelését, amely szerint az elítélt kivégzésének megakadályozására tett ügyvédi kísérlet nem egyéb, mint „a felelősség mindenki másra való áthárítása – kivéve magát Ronnie Lee Gardnert”, akinek valóban szomorú gyerekkora volt, de ő döntött és gyilkolt.

„Pusztán az életemért nem akarok élni. Én vagyok a tökéletes példa arra, hogy mit nem szabad csinálni” – mondta Gardner.

Utah állam legfelső bírósága véglegesen még nem döntött, de csak pár napja van erre péntekig, amikor eldördülnek a kivégző osztag fegyverei. Utahban a kivégző osztag öt önkéntes rendőrből áll. Abból a megyéből választják ki őket, ahol a halálos ítélet megszületett.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek