Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hetven millió évet spóroltak glóbuszunk lakóinak a geológia tudósai: kutatásaik szerint a Föld ugyanis ennyi idővel fiatalabb
Az eddigi tudományos adatok azt mutatták ki, hogy a Föld „születésnapja” nagyjából 4,537 milliárd évvel ezelőttre tehető. Most viszont a tudósok publikáltak egy tanulmányt a Nature Geosciences című folyóiratban, mely szerint minden, amit magunk körül látunk, az a valóságban 70 millió évvel fiatalabb.
A tudóscsoport – amelynek élén dr. John Rudge, a Cambridge Egyetem professzora állt – a Föld életkorát vizsgálva összehasonlította a földkéregben lévő elemeket, amelyek egykorúak a naprendszerrel egyidős meteoritok életkorával. Végkövetkeztetéseik lényege: a Föld kialakulása sokkal hosszabb ideig tartott, mint azt eddig gondolták.
A kutatók voltaképpen azt az időfolyamatot vizsgálták, amely alatt a kisebb „planetáris embriók” (bolygókezdemények) egymásnak ütközve „összenőttek”, s a Föld nagysága így egyre növekedett. E folyamatban a bolygó egy része megolvadt, a fémek különváltak a többi anyagtól, és megalakítván a bolygó magvát. Így alakult ki a Föld olvadt magja és külső kérge. Minél tovább tartott ez a folyamat, annál később született meg a Föld a maga jelenlegi méretében és geológiai formájában.
A planetáris óra működését a kutatók úgy vizsgálták, hogy összehasonlították két fém izotópját: a hafnium 182-őt és a wolfram 182-őt. A hafnium úgynevezett átmenetifém, amely több millió év alatt lebomlik és wolframmá alakul, utóbbi ugyancsak átmenetifém, mely a földkéreg kialakulásakor abban megmaradt, s így jelet hagyott maga után. Ez a jel mutatja, hogy mikor képződött a Föld olvadt magja és mikor a szilárd kérge. Ha összehasonlítjuk a földkéregben lévő wolfram 182-es mennyiségét a meteoritokban lévő ugyanilyen izotóp mennyiségével, akkor megállapítható, hogy mennyi idő alatt lett a Föld olyanná, amilyen ma.
Korábban úgy gondolták, hogy a Föld mintegy 30 millió év alatt „állt össze” a naprendszer kialakulásának folyamatában. Dr. Rudge és csapata azonban igen bonyolult vizsgálatokkal kimutatta, hogy a Föld születésének folyamata legalább 100 millió évig tartott: a vajúdás ugyan gyorsan megkezdődött, de azután kisebb-nagyobb szünetek voltak. Az egyik ilyen szünetet valószínűleg az okozta, hogy egy hatalmas égi becsapódás óriási anyagtömeget dobott ki a Földből, amiből azután létrejött a Hold.
Mindent összevetve: a Föld nem 4,537 milliárd évvel ezelőtt született, hanem csak 4,467 milliárd éve: mindannyian 70 millió évvel fiatalabbak vagyunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu