Céduláért kopogtatnak

Október harmadikán újra voksol az ország: ezúttal a helyhatósági képviselőkről dönthetünk. A nyár folyamán jelentősen változtak a vonatkozó törvények: rövidebb a kampány, rövidebb a kampánycsend, kevesebb képviselőt választunk, akiknek viszont több ajánlást kell gyűjteniük az induláshoz.

Ország-világTanács Gábor2010. 08. 26. csütörtök2010. 08. 26.

Kép: KecskemŽt - MŽntelek, 2010. augusztus 19. MSZP sz’neiben šnkorm‡nyzati kŽpviselÎ jelšltkŽnt indul— fiatalok aj‡nl—szelvŽnyeket gyźjtenek az šnkorm‡nyzati v‡laszt‡sokra. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Céduláért kopogtatnak
KecskemŽt - MŽntelek, 2010. augusztus 19. MSZP sz’neiben šnkorm‡nyzati kŽpviselÎ jelšltkŽnt indul— fiatalok aj‡nl—szelvŽnyeket gyźjtenek az šnkorm‡nyzati v‡laszt‡sokra. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Választási változások
Szeptember harmadikán – vagyis jövő hét pénteken – tizenhat óráig regisztráltathatják magukat azok, akik képviselőjelöltként szeretnének indulni a helyhatósági választásokon. Ehhez természetesen le kell ad¬niuk a megfelelő számú ajánlócédulát.

A nagy rohanás elsősorban annak köszönhető, hogy az Országgyűlés kormánypárti többsége a nyár közepén jelentősen megváltoztatta mind a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról, mind a választási eljárásról szóló törvényt.

Lerövidült a kampányidőszak: a köztársasági elnöknek legkevesebb hatvan nappal a választások előtt ki kellett tűznie az időpontját – korábban hetvenkét nap szerepelt a törvényben, vagyis a kampány tizenkét nappal lett rövidebb. Ez nem csupán azt jelenti, hogy kevesebb ideig kell választási hirdetéseket hallgatnunk vagy nézegetnünk: ennyivel rövidült le a jelöltállítás folyamata is. Sőt, mivel most már a jelölteknek nem huszonhárom, hanem harminc nappal a választás előtt kell magukat regisztrálniuk, így a nagyvárosokban 18, a kisebb településeken 16 napra csökkent összesen a cédulagyűjtés időszaka.

Az új szabályok szerint gyakorlatilag az egyes pártoknak több cédulát kell gyűjteniük ahhoz, hogy kompenzációs listát állíthassanak a nagyobb településeken, amelyhez eddig a település választókerületeinek negyedében, most a felében kell képviselőjelöltet állítani. Ennek roppant nagy a jelentősége, hiszen egyéniben a kisebb pártok vagy helyi civil szervezetek nem sok jóban reménykedhetnek, ugyanakkor a kompenzációs lista segedelmével néhány képviselőt mégis bejuttathatnának a közgyűlésekbe.

A változásokat az ellenzék azért kritizálta, mert a tavaszi választásokon megmutatkozott, hogy a kisebb pártok már az ajánlócédula-gyűjtésnél elbukhatják a számukra egyedül elérhető listás mandátumokat. Most pedig kétszer annyi ajánlást kell begyűjteniük, mint a korábbi választási törvény alapján.

A kisebb szervezetek számára hátrányos az is, hogy míg korábban a kompenzációs listán szereplő szavazatokat a településeken mindig figyelembe vették, most el kell érni az ötszázalékos bejutási küszöböt. A megyéknél a bejutási küszöb négyről öt százalékra nőtt. Jelentősen csökken az önkormányzati képviselői helyek száma is – a témáról korábban közöltünk összeállítást (Fogyatkozó testületek. Szabad Föld, június 18.). A törvényváltozások kimondott célja a költségek csökkentése – míg gyakorlatilag elmozdulást jelentenek a korábbi vegyes választási rendszertől egy többségi rendszer irányába.

Augusztus közepén kézbesítette a posta az ajánlószelvényeket. A legtöbb településen hármat: a fehér színűvel polgármesterre, a sárga csíkossal az önkormányzati képviselőre, a piros csíkossal pedig a megyei listára tehetnek ajánlást. Kivételek a megyei jogú városok, ahol a megyei listára sem szavazni, sem ajánlatot tenni nem lehet. Az Országos Választási Bizottság arra is felhívta a figyelmet, hogy a szelvényt lehetőleg teljes egészében a jelölő töltse ki, üresen ne adja azt oda senkinek. S hogy növekszik az ajánlószelvények értéke, annak bizonysága: sikerült elfogni egy olyan társaságot, amelyik a kopogtatócédulák lopásával foglalatoskodott.

Cédulák és mandátumok
A tízezer fő alatti településeken a korábbi 13+1 főből álló képviselő-testületek 8+1 főre zsugorodnak. A képviselőjelöltté váláshoz legalább a szavazópolgárok egy százalékának ajánlása szükséges. Ahhoz pedig, hogy valaki polgármesterjelöltként kerüljön fel a szavazólapokra, az ajánlószelvények három százalékát kell megszereznie.

A 931 lelket számláló Kardoskút képviselő-testülete jelenleg nyolc főből áll, az önkormányzati választások után a polgármesterrel együtt öten maradnak a testületben. – A polgármesterjelöltnek 23 kopogtatócédulát kell begyűjtenie, a képviselő-jelöltséghez elegendő nyolc falubeli ajánlása. Mindezt a településre jutó 762 ajánlószelvényből kell összekopogtatniuk – tudtuk meg dr. Mészáros Erzsébettől, a Békés megyei község jegyzőjétől.

Szakolyban október 3. után már csak hat képviselő és a polgármester igazgatja majd a település ügyeit: − A 3024 lakosú szabolcsi községben a képviselőjelölteknek 23, a polgármesterségre vágyóknak 68 ajánlószelvényt kell összegyűjteniük − adta meg a felvilágosítást dr. Nánássy Elek jegyző. A településen 2257 kopogtatócédulát osztottak ki. Ha az indulási kedv a négy évvel ezelőttihez hasonlóan alakul, és így az idén is 35-en versengenek majd az önkormányzati székekért, akkor egy jelöltre átlagosan 64 ajánlószelvény jut.

Kapuvár 18 tagú képviselő-testülete az őszi önkormányzati választások után 11 fősre apad: nyolcan egyéni választókerületekből, hárman kompenzációs listáról jutnak mandátumhoz – mondta Sáfrányné dr. Kiss M. Rozália, a polgármesteri hivatal humán irodájának vezetője. A Győr-Moson-Sopron megyei kisvárosban 11-12 ajánlószelvény összegyűjtése elég ahhoz, hogy valaki képviselőjelöltté avanzsáljon, a polgármesterjelölteknek pedig 300 ajánlószelvényt kell összekopogtatniuk a 8796 választópolgártól.

Tamásiban 7228 választásra jogosult állampolgár él, így a képviselő-jelöltséghez 73, a polgármester-jelöltséghez 217 ajánlószelvényt kell egybegyűjteni – összegzett Gulyásné dr. Könye Katalin, a helyi választási iroda vezetője. Négy évvel ezelőtt 42-en mérették meg magukat a Tolna megyei kisváros képviselőhelyeiért. (r. o.)

Tizenhárom kisebbség
Egy-egy településen csak akkor alakulhat kisebbségi önkormányzat, ha július 15-ig legalább 30 személy feliratkozott e névjegyzékbe.

A 2010. évi kisebbségi választói jegyzékben szereplő választópolgárok száma országosan:

Kisebbség

 
Választó-
polgárok
száma

Bolgár2 088
Cigány133 51
Görög2 267
Horvát11 571
Lengyel3 052
Néme46 62
Örmény2 357
Román5 277
Ruszin4 228
Szerb2 432
Szlovák12 280
Szlovén1 025
Ukrán1 366
Összesen228 084

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek