Időutazás Siófokon

Nem csak térben, időben is utazhatunk a MÁV Nosztalgiavonattal – augusztus 5-én ugyanis gőzmozdony indul Siófokra, a Stefánia Fesztiválra, eredeti Orient Express étkezőkocsival, s persze magával a főhercegnővel és kíséretével együtt.

Ország-világHardi Judit2010. 08. 03. kedd2010. 08. 03.
Időutazás Siófokon

Immár második alkalommal rendezik meg az Osztrák-Magyar Monarchia hangulatát idéző Stefánia Fesztivált a Balaton fővárosában – augusztus 5-8-a között számos érdekes, a múlt századot idéző programok közül szemezgethetünk.

Stefánia belga királyi hercegnő Rudolf koronaherceg – az Osztrák-Magyar Monarchia trónörökösének – hitvese volt. Huszonöt évesen megözvegyült, egyetlen kislányát pedig apósa, Ferenc József császár vette magához. Később feleségül ment Lónyay Elemér magyar grófhoz, akivel a Magyar Királysághoz tartozó Oroszvárra költöztek. A második világháború végén az országot megszálló Vörös Hadsereg elől menekülő házaspár a Pannonhalmi Főapátságban kapott menedéket, az apátságra hagyva összes birtokát és műkincsét. Stefánia itt hunyt el 1945-ben, 81 éves korában. Férjével együtt a főapátsági templom kriptájában nyugszanak.

A hercegnő nagyon kedvelte hazánkat, a magyar konyhát és persze a Balatont – innen több étel (Stefánia vagdalt, Stefánia rizottó, Stefánia felfújt, Stefánia torta) és utca elnevezése. Az ő tiszteletére vette fel a Balatoni Vitorlázó Egylet a Stefánia Yacht Egylet nevet is, de róla nevezték el a siófoki kikötőt is. Stefániához fűződik a magyar védőnői szolgálat kialakítása: 1915-ben ugyanis nem csak névadója, de védnöke is lett az anyák és csecsemők védelmére szolgáló Országos Stefánia Szövetségnek.

Augusztus 5-én megelevenedik a múlt, amikor begördül a siófoki állomásra a Stefánia vonat, amelyet 424-es gőzmozdony, a magyar vasút egyik legismertebb darabja húz majd. A mozdony 1924-től a hatvanas évekig uralta a magyar síneket, de ezenkívül több műtárgy és irodalmi alkotás ihletője is. A vonattal érkezik majd Stefánia hercegnő és kísérete – többek között Jókai Mór, Rejtő Jenő, Krúdy Gyula, Kálmán Imre és Karinthy Frigyes is. A sokszínű menet ezután díszes hintókkal, veterán autókkal vonul végig a városon a hajóállomásig. A napot a Monarchia bál koronázza meg.

Lesz korhű divatbemutató, kirakodóvásár, vurstli, éjszakai kabaré és nosztalgiahajózás. A Budapesti Operettszínház pedig az Elisabeth című darabbal idézi meg a Habsburgok fénykorát. De helyet kap a jazz és a világzene is, a remek hangulatról a helyi együttesek és művészek gondoskodnak majd.

A részletes programokért kattintsanak a stefaniafesztival.hu honlapra.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek