Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha Párizs október 15-ig nem dönt arról, miszerint törvénybe foglalja az EU-nak az uniós polgárok szabad mozgásáról szóló szabályait, akkor a cigányok deportálása miatt a közösség jogi ellenlépésére számíthat. Franciaország egyelőre csak azt nyugtázhatta, hogy az EU nem vádolta meg diszkriminációval.
Viviane Reding, az EU igazságügyi biztosa azt is bejelentette, hogy az unió Bizottsága már most megindítja azt a szabályszegési eljárást, amely elvezethet a Franciaország elleni jogi fellépéshez. A biztos korábban a második világháború történéseihez hasonlította a cigányok kitoloncolását; s a párhuzam miatt dühös szópárbaj tört ki Párizs és Brüsszel között, amelyből Nicolas Sarkozy elnök is kivette a részét.
Reding szerint Franciaországnak tiszteletben kellene tartania a szabad mozgásról szóló 2004-es direktívát, s azt be kellett volna illesztenie saját rötvényeibe. Ez az iránymutatás részletesen rögzíti azokat az eljárási szabályokat, amelyeket az illegális bevándorlóknak tartott és deportálandó személyekkel szemben kell alkalmazni.
A kitoloncolt bolgár és román cigányok EU-polgárok és megilleti őket a szabad mozgás joga. A befogadó ország akkor toloncolhatja ki őket, ha kockázatot jelentenek a közbiztonságra, vagy elviselhetetlen terhet rónak a szociális ellátó rendszerekre.
Nicolas Sarkozy francia elnök július végén indította el az illegális cigánytáborok felszámolását célzó kampányát. Az elnök szerint e táborok nyomornegyedekké válnak, ami a bűnözés és a prostitúció, az ember- és gyermekkereskedelem melegágya. Augusztus óta több mint ezer romát küldtek haza Romániába és Bulgáriába.
Az unió szerint tehát kitoloncolni lehet ugyan, de csak a szigorú eljárási szabályok és megalapozott indokok alapján. Az igazi felháborodást az váltotta ki, hogy nyilvánosságra jutott a francia belügyminisztérium egyik hivatalos értesítője, amely előírta a helyi hatóságoknak: elsősorban a cigányok táborait vegyék célba az egyedi elbírálás helyett. Márpedig ha a hatóságok tudatosan egy etnikai csoport ellen indítanak hadjáratot és nem egyenként vizsgálják a kitoloncolás okait, akkor megsértik az unió diszkrimináció-ellenes törvényét és az EU-nak az alapvető jogokról szóló chartáját.
Viviane Reding szerint a tömeges kitoloncolással a franciák megfosztották a szóban forgó EU-polgárokat az alapvető eljárási garanciáktól. A franciák most egyet tehetnek: két héten belül közölniük kell a brüsszeli Bizottsággal, hogy miként fogják törvénybe foglalni a szabad mozgásra vonatkozó EU-szabályokat, s ehhez mellékelniük kell az intézkedési terv pontos menetrendjét is. Különben...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu