Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem nagy dolog: semmi meglepő sincs a Hubble űrteleszkópnak azon a fényképén, amin csak hosszas vizsgálódás után lehet lehet észrevenni egy pöttyöt.
Ez egy nagyon távoli galaxis fénye, amely szinte eltűnik a „népes világegyetem” rengeteg világító csillaghalmaza és csillaga között. A Nature című tudományos lap szerzői azonban kimondták: ez – eddig – a legtávolabbi galaxis, amelyet az ember a Hubble űrteleszkóp segítségével megpillanthatott.
A kicsi galaxis – amelyben a mi csillagrendszerünkhöz képest tízszer vagy százszor kevesebb csillag létezik – abban az állapotban van, amely az univerzumot alig 600 millió évvel a Nagy Robbanás (Big Bang) után jellemezte. Ennek a kezdetleges galaxisnak a fénye több mint 13 milliárd évvel ezelőtt kelt útra, hogy elérje a Hubble optikai rendszerét. A 13 milliárd fényév azt a távolságot jelöli, amelyet a fény ennyi idő alatt megtesz.
A galaxisnak neve is van: UDFy-38135539. Az UDF a Hubble űrteleszkópnak a világegyetem „ultra mély mezőinek” (Ultra Deep Field) vizsgálataira utal. Pillanatnyilag ez a csillagrendszer az, amely a világegyetem legszélén rejtőzködik. Egyfajta végvár: hogy azon túl, odaát még mi van, azt nem tudjuk. Ott talán egy másik világegyetem kezdődik. A Hubble-nak is 48 órás expozíciós idő kellett ahhoz, hogy elkapja a pislákoló fénysugarat.
A csillagászok – mint az Oxford Egyetem tudósa, dr. Andy Bunker – nem csak „tippelik”, hogy ez idő szerint melyik a talán legtávolabbi galaxis: pontos és utólagos mérésekkel igazolják az adataikat. Ehhez felhasználták a chilei Atacama sivatagban lévő Yepun Nagyon Nagy Teleszkóp (VLT) megfigyeléseit is.
Malcolm Bremer, a Bristol Egyetem professzora – a Nature-ben megjelent publikáció társzerzője – így magyarázta a legtávolabbi fény jelentőségét. „Azt akarjuk tudni, hogy miként alakult ki a világegyetem. Meg akarjuk érteni a galaxisok kialakulásának folyamatát. Ehhez van szükség arra, hogy lássuk a kezdeteket: látni akarjuk a folyamat elejét”.
Lehet, hogy most még csak a kezdetek utáni szakaszt látjuk – de az Atacama sivatagban már épül az Extra Nagy Teleszkóp (ELT), és rövidesen az űrbe megy a Hubble korszerű utóda, a James Webb Űrteleszkóp.
Remélhetőleg épen és egyben lehozzák a világűrből a Hubble-t, s elhelyezik egy megfelelő és hozzá méltó múzeumban: ez az űrtávcső nyitotta ki az emberiség szemét.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu