Mennyibe kerül Európában szülni?

Sokba: a brit üzleti körök szerint az az európai javaslat, amely 21 heti születési (anyasági) szabadságot ajándékozna a nőknek, mégpedig teljes fizetéssel, minimum évi 2,5 milliárd fonttal (790 milliárd forint) rövidítené meg a brit üzleti életet.

Ország-világA. Fodor György2010. 10. 20. szerda2010. 10. 20.
Mennyibe kerül Európában szülni?

Az Európai Parlament (EP) képviselőinek többsége támogatja a javaslatot, hogy az unió tagállamaiban tegyék kötelezővé a 20 hétre szóló szülési szabadságot, amely idő alatt az anyát a teljes fizetése megilletné, és ez kötelező lenne az Európai Unió teljes területén. Az EU-ban manapság a szülési szabadság 14 hétre terjed ki.

Nem csak a brit, hanem a konzervatív EP-képviselők is a javaslat ellen szavaztak. A határ nem volt meggyőző: ami a 20 hét szülési szabadságot illeti, az európai képviselők közül 327 szavazott mellette, 320 pedig ellene. Ami pedig a szülő nőknek fizetendő teljes munkabérre vonatkozik, ezt 354-en szavazták meg, 308-an ellene voksoltak.

Az Európai Bizottság – az EU kormánya – a 14 hetes határidőt eredetileg 18 hétre akarta emelni, de ami a teljes fizetést illeti, azt a nemzeti kormányokra bízta volna. Britta Thomsen, az Európai Parlament szocialista képviselőcsoportjának dán tagja szerint viszont a szülési szabadság kiterjesztése nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy a kontinens – aggodalomra okot adó – népessége ne csökkenjen tovább. Egy bolgár és egy portugál képviselő kiállt amellett, hogy az új szabályozás alapján több nő maradhat a munkában – ami szükséges és elkerülhetetlen.

Felmerült az is, hogy a születendő gyermek papáinak minimum két szülési szabadságra van szükségük. Britanniában a szülő nők elvileg 12 havi szabadságra jogosultak – de csak hat hétig kapják fizetésük 90 százalékát, 33 hétig pedig 125 fontot (ami semmire sem elég), aztán meg éljenek, amiből akarnak.

Ha az EU kötelezővé teszi a 20 hetes fizetett szülési szabadságot, akkor ennek a kis és a közepes vállalkozások fogják meginni a levét. A BusinessEurope lobbicsoport azt vallja, hogy az európai parlamenti képviselőknek nem kellene beleártaniuk magukat a nemzeti (szülési) politikába, amely különféle megoldásokat kínál az anyáknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek