Mennyien vannak az oroszok?

Megkezdődött a népszámlálás Oroszországban: dühös az ellenzék és dühös az ortodox egyház is. Nincs ugyanis magyarázat arra, hogy a 2002-ben tartott cenzus után miért kell újra megszámolni az embereket.

Ország-világA. Fodor György2010. 10. 15. péntek2010. 10. 15.
Mennyien vannak az oroszok?

A hét közepe óta 650 ezer számlálóbiztos járja az országot. Sok közöttük a diák, akik nem mindig önként végzik e munkát. Mivel a biztosi posztokra nem volt túljelentkezés, az egyetemek előírták a hallgatóknak, hogy „kötelező gyakorlatként” vegyék ki részüket a népszámlálásból. Két hétre a diákok öt és fél ezer rubelt – 36 ezer forintot – kapnak.

Az oroszok nem szívesen engedik be lakásaikba a biztosokat, mert attól félnek, hogy bűnözők is vannak közöttük, akik felhasználják az alkalmat, hogy felmérjék a terepet, kérdéseikkel felbecsüljék a lakók vagyoni helyzetét – s aztán később betörőként térjenek vissza.

Ezért sok helyen népszámlálási központot állítanak fel. Ez esetben az orosz polgár megy el az irodába: „hagyja megszámolni magát”, kitölti a kérdőívet, majd távozik. Az orosz ellenzék azt kifogásolja, hogy a kormányzat nem adott biztosítékokat az adatok bizalmas kezelésére, illetve nem szabta meg, hogy ki és mire használhatja fel az információkat. Attól tartanak, hogy a kormányzati szervek visszaélnek az így gyűjtött adathalmazzal.

Az orosz kormányzat szerint félő, hogy a népesség száma évről évre csökkent – bár Vlagyimir Putyin tavaly kijelentette, hogy a trend talán már megfordult. A népszámlálásra azért van szükség – állítják Moszkvában –, hogy jobban tervezhető legyen a szociális ellátás és biztosabb lábakon álljon a költségvetés.

Az ortodox egyház nagyon megsértődött, mert a kérdések között egyetlen sem firtatja a vallást. „A kormányzat fél attól, hogy kiderül a vallás ereje a társadalomban” – mondta Vlagyimir Vigiljanszkij, az orosz pátriárka szóvivője.

A népszámlálás – papíron – névtelen ugyan, de a 25 kérdés között több is olyan, melyre a válasz sok mindent kiderít. Felelni kell a születési hely és idő kérdésre, a nemzetiségi, képzettségi, illetve a személyes adatokra – mint a családi állapot, a gyerekek –, de még a lakáshelyzetre vonatkozóan is. Megkérdezik azt is, hogy a megszámlálandók hogyan kezelik a háztartási hulladékot. Sokan gyanakodnak arra, hogy adataik az adóhatósághoz vagy a rendőrséghez kerülnek.

Demográfiai – és pesszimista – szakértők szerint a népszámlálás végeredménye nem fogja meghaladni a 142 millió főt, azaz 3 millióval kevesebb orosz lesz, mint volt 2002-ben. Mások azonban a nemzeti büszkeség forrásának tekintik a népszámlálást, és remélik, hogy 150 milliónál is több orosz sikerül az idén összeszámolni. Lehetséges ugyanis, hogy az elmúlt években sok orosz tért haza a volt szovjet köztársaságokból.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek