Kína lesz az új gazdag nagybácsi?

Pekingben a külügyminisztérium szóvivője közölte, hogy készséggel segítenek az eurózóna tagállamainak a „gazdasági egészség” helyreállításában. Emellett támogatnák a Nemzetközi Valutaalapot (IMF) is, amennyiben az pénzügyi mentőcsomagokkal szándékozna megmenteni a bajba jutott országokat.

Ország-világA. Fodor György2010. 12. 23. csütörtök2010. 12. 23.
Kína lesz az új gazdag nagybácsi?

A kínai szándék nem önzetlen, hiszen a Reuters hírügynökség idézte a szóvivőt, aki szerint az eurózóna Peking legfontosabb befektetési piaca és kereskedelmi partnere. Korábban több hírügynökségi jelenés is szólt arról, hogy Kína fogja „korlátlan” valutatartalékaival rendbe tenni Európa igencsak zavaros pénzügyeit. Meglehet, Kína segítőkészsége nem csak az eurózóna tagállamaira terjed ki, hanem általában az Európai Unió mind a 27 tagállamára – így Magyarországra is.

A pekingi bejelentés után az euró árfolyama némileg stabilizálódott a svájci frankkal és az amerikai dollárral szemben – bár elemzők megjegyzik, hogy az európai fizetőeszköz még mindig nem stabil és jövőre újabb megrázkódtatások érhetik.

A brit Financial Times jelentette, hogy Kína az eddiginél jóval összehangoltabb akciót ajánlott Európának a pénzügyi helyzet megszilárdítása érdekében. Kiderült az is, hogy éppen az Európai Unió hivatalos képviselői mentek el Pekingbe, hogy tárgyaljanak erről kínai vezetőkkel.

Egy portugál lap közölte, hogy Kína 4-5 milliárd eurót (1100–1400 milliárd forint) ajánlott fel Lisszabonnak az államadósság fizetésének áthidalására, a Portugáliára nehezedő pénzügyi piaci nyomás csökkentésére. A portugál kormány elismerte, hogy „diverzifikálni” akarja hitelezőinek bázisát – de Kína elsőbbséget élvez.

Októberben Ven Csia-pao kínai miniszterelnök Görögországnak ígérte meg, hogy megvásárolja a görög állampapírok jó részét, hogy segítsen Athénnek az adósságválságból való kilábalásban.

Az utóbbi időben azonban Kínában is nőtt a belpolitikai nyomás a rendelkezésre álló pénzügyi alapok gondosabb befektetése érdekében. Jelenleg Peking finanszírozza az amerikai államadósság komoly hányadát – dollárban. Egyre nagyobb a kísértés, hogy Kína kiterjessze „gondoskodását” Európára is: szinte nincs olyan ország a kontinensen, amelynek ne lenne szüksége egy kisebb-nagyobb pénzügyi injekcióra. Hosszabb távon ennek nagy lehet a haszna, de rövidebb időszakon belül még Kínának is vannak kockázatai – írta a Reuters.

A BBC arra is célozgatott, hogy Kína az eddiginél jóval több eurót kíván felvásárolni: ez valódi befektetés a jövőbe. Rövidesen nem a gazdag amerikai, hanem a gazdag kínai nagybácsiról szól a mese.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek