Túszul ejtett ország

Mintegy harmincezer, az ellenzékkel szimpatizáló ember tüntetett vasárnap Szkopjéban, Macedónia fővárosában. A legfőbb ellenzéki erő, a szociáldemokrata párt felvonulása a legnagyobb tiltakozó megmozdulás 2006 óta.

Ország-világKirály Farkas2010. 12. 10. péntek2010. 12. 10.

Kép: Supporters of the Macedonia's largest opposition party Social Democratic Union of Macedonia (SDSM) shout slogans as they take part in an anti-government protest in Skopje on December 5, 2010. Some 30,000 people, among them former Macedonian President and leader of the largest Macedonian opposition political party SDSM Branko Crvenkovski march under the motto 'It’s enough! Fight for the future' in front of the Macedonian Parliament : the leading opposition force on the Macedonian political scene summoned its supporters and members at a political protest unhappy with the current policies of the ruling party VMRO-DPMNE who according to SDSM brought the country into poverty and ruined its country reputation on the international scene and are demanding early elections. AFP PHOTO/ROBERT ATANASOVSKI, Fotó: ROBERT ATANASOVSKI

Túszul ejtett ország
Supporters of the Macedonia's largest opposition party Social Democratic Union of Macedonia (SDSM) shout slogans as they take part in an anti-government protest in Skopje on December 5, 2010. Some 30,000 people, among them former Macedonian President and leader of the largest Macedonian opposition political party SDSM Branko Crvenkovski march under the motto 'It’s enough! Fight for the future' in front of the Macedonian Parliament : the leading opposition force on the Macedonian political scene summoned its supporters and members at a political protest unhappy with the current policies of the ruling party VMRO-DPMNE who according to SDSM brought the country into poverty and ruined its country reputation on the international scene and are demanding early elections. AFP PHOTO/ROBERT ATANASOVSKI
Fotó: ROBERT ATANASOVSKI

Még november 26-án több ezren gyűltek össze a befolyásos A1 TV magánkézben lévő televíziós csatorna székhelye előtt, hogy tiltakozzanak a rendőrség és a pénzügyőrség ak-ció­ja ellen. Azok ugyanis lezárták – többek közt – az épületben székelő három napilap – a Vreme, a Spik és a Koha e Re – helyiségeit, s ugyanerre a sorsra jutottak az A1 TV szobái is: a felügyelők lezárták a tévéadó szerverét és számítástechnikai központját, megbénítva ezzel a működést. A három újság meg a tévécsatorna egy Velja Ramkovszki nevű üzletember tulajdonában van. A tévé vezetői egyszerűen a média megleckéztetésének tekintették az akciót.

A pénzügyőrség igazgatója, Goran Traj¬kovszki igyekezett meggyőzni a felháborodott médiamunkásokat arról, hogy a rendőrség segítségét csak azért kérték, mert az épületben székelő 40 cég közül 6 vállalkozás nem biztosította az ellenőrök számára a hozzáférést a pénzügyi dokumentumaihoz. Az igazgató szerint a hat cég összesen 7,5 millió eurót (mintegy kétmilliárd forintot) juttatott illegálisan külföldre.

Egy ilyen esemény – egy olyan megosztott, elégedetlen lakosságú és meglehetősen korrupt országban, mint Macedónia – katalizátorként gyorsítja fel a társadalmi folyamatokat, így a tiltakozást is. A történtekre reagálva Branko Crvenkovszki, a korábbi macedón elnök, a most ellenzékben lévő szociáldemokraták vezetője kormányellenes tüntetésre szólította fel a lakosságot. Vasárnap már harmincezren tüntettek a félmillió lakosú Szkopjéban. Crvenkovszki azzal vádolta Nikola Gruevszki miniszterelnököt, hogy túszként tartja az ország mintegy kétmillió lakosát a korrupció, a gazdasági zuhanás, a demokrácia visszafejlődése, valamint az ország NATO- és EU-csatlakozásának fékezésével.

– Viselkedjenek felelősségteljesen, fogadják el kinyújtott kezünket, használják ki ezt a lehetőséget, és ne engedjék, hogy az emberek dühe és felháborodása elárassza az utcákat! Legyenek választások! – szólította fel Crvenkovszki a hatalmon lévőket. Hangsúlyozta, hogy a családok egyharmada a napról napra túlélésért küzd, nem működik az egészségügy és az oktatás.

És valóban: egyre többen keresik kenyerüket csempészettel meg egyéb törvénytelen tevékenységekkel – sokak szerint Macedóniában a feketegazdaság az egyetlen virágzó és munkát adó „ágazat”. A gazdaságot rengeteg romboló folyamat érte: a délszláv háború, a 400 ezer koszovói albán bevándorlása, az 1994–1995-ös görög embargó és a 2001-es albán nemzetiségi feszültségek mind negatív hatással voltak Macedónia amúgy is rossz gazdasági helyzetére. Az országban a „menetrend” szerint 2012-ben lenne a következő parlamenti választás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek