Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nincs vége a válságnak. Magyarország Közép-Kelet-Európa legrosszabb helyzetében lévő térsége, ugyanis a cégek tömeges bedőlésében az élen járunk, évente 20-30 ezer vállalkozás megy tönkre. Pedig a bedőlések egy részét meg lehetne előzni!
- A válság egyáltalán nem ért még véget, sőt, a vállalatok körében még jó ideig szedi az áldozatokat azaz érezteti a hatását- hívja fel a figyelmet Kárpáti Gábor a Coface Hungary ügyvezetője Ez nem egyszerűen csak a válság objektív hatása, hanem vállalatvezetési, döntéshozatali problémákra is visszavezethető. Akad egy sor cég, ugyanis, amely partnereiről, leendő üzletfeleiről igyekszik mindent megtudni, így el tudja kerülni, hogy a lánctartozás körébe kerüljön.
- Az okos más kárán tanul, a buta a sajátján sem, de a válság kitermelt egy harmadik kategóriát is: aki megtanulta a leckét és a saját kárán is tanult – ez az egyik markáns tapasztalata Bagyura Andrásnak, a Coface Hungary kereskedelmi igazgatójának.
Erre már csak azért is nagy szükség van, mert 2010-ben, bár csökkenő ütemben, de tovább nőtt a fizetésképtelen cégek száma, kilenc hónap alatt meghaladta a 24 ezret. Ilyen helyzetben a cégek számára létfontosságú az önvédelem, azaz a körültekintő partnerkapcsolat építése.
Nincs azonban könnyű helyzetben az, aki erre vállalkozik. Igaz, hogy több ezer cég szűnik meg, de csaknem ugyanennyi alakult az utóbbi időben, s gyakran a tönkrementek „alapjain, romjain” próbál építkezni az új. Ez még aktuálisabbá teszi a cégek önvédelmét: a megelőzést. Nagyon úgy fest, hogy a megszűntek jó része reinkarnálódott, főként a kritikus ágazatokban.
A labilis pénzügyi helyzet miatt nem egyszerű reális képet alkotni a partnerek aktuális működéséről, hiszen a kézenfekvően rendelkezésre álló pénzügyi adatok, az éves mérlegek a legtöbb esetben messze nem tükrözik az adott pillanat valós képét. Egyre markánsabban látszik tehát a mostani válság-időszak egyik fő tanulsága: nem elég információt szerezni, hanem friss, releváns, aktuális információkat kell begyűjteni a partnerektől. Magyarországon legfeljebb a cégek 3-4 százaléka él ezzel a lehetőséggel, főként nagyvállalatok, míg a legsérülékenyebb kisvállalkozásoknak csupán néhány ezreléke.
A partnerek szűrése több szinten is történhet. A hitelminősítők által készített országos, régiós, megyei és cégszintű besorolás elegyéből elég nagy biztonsággal be lehet lőni, hogy milyen csődkockázata van a partnernek – mutatnak rá a Coface szakértői. Az országon belül is nagyok az eltérések, például a keleti megyék illetve a nyugati régiók, Pest megye vagy éppen Budapest között; s ugyanígy az ágazatok között is, elég, ha az építőipar, a kereskedelem vagy éppen a logisztika, vendéglátás szektorainak a csődkockázatát nézzük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu