Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
„Antik diktátor eladó” – áll a firka egy kairói ház falán. A felirat angolul olvasható, hogy a műveletlen nyugatiak is értsék végre; arabul ugyanis már mindenki tudja a lényeget. Hoszni Mubarak elnök 30 éves korlátlan hatalmának vége.
Kép: An Egyptian Army officer shouts slogans as he is carried by protesters in Cairo January 29, 2011. Egypt's president gave the first indication on Saturday he was preparing an eventual handover of power by naming a vice-president for the first time in 30 years after protests that have rocked the foundations of the state. REUTERS/Goran Tomasevic (EGYPT - Tags: POLITICS CIVIL UNREST IMAGES OF THE DAY), Fotó: © Goran Tomasevic / Reuters
A múlt század hetvenes éveinek elején Egyiptom népessége 35–38 millió körül volt. A néhai Nasszer elnök 1970-ben bekövetkezett haláláig ez az ország volt az arab világ sziklaszilárd pillére, vezetője és hivatkozási pontja. Egyiptomnak ugyan nincs olaja, de rajta keresztül, a Szuezi-csatornán folyt a világot éltető olajkereskedelem. Nasszer maga is lázadó katonatiszt volt – akárcsak utóda, Anvar Szadat.
Szadat volt az, aki kitessékelte az oroszokat Egyiptomból, majd az arabok katasztrofális, 1967-es veresége után újabb háborút indított 1973-ban Izrael ellen. Az eredmény újabb vereség, de ez teremtette meg a négy évvel később kötött izraeli–egyiptomi béke feltételeit. Aztán a sors úgy hozta, hogy miközben Szadat, 1981 októberében az 1973-as „győzelem” évfordulóját ünnepelte, egy szélsőséges muszlim szervezet katonái éppen a dísztribünön lőtték agyon. Ekkor nyílt meg a lehetőség Hoszni Mubarak előtt. Ő maga is katonaként kezdte, ám elnökként az elmúlt közel 30 év alatt teljesen behálózta Egyiptomot. Fenntartotta az izraeli–egyiptomi békét és az Egyesült Államok, a Nyugat megkerülhetetlen szövetségese lett, a Közel-Kelet – és az olajszállítások – stabilitásának letéteményese. Ha időnként szóba is került hatalmával kapcsolatban az emberi jogok gyalázatos helyzete, Washington volt az első, ahol mentségeket találtak számára. Mubarak ráadásul mindig erélyesen fellépett a muszlim szélsőségesek ellen – máig tiltólistán szerepel a Muzulmán Testvérek nevű szervezet, amelynek befolyása a háttérben viszont jelenleg is nagyon erős.
Hogy Egyiptomban mi folyik valójában, azt kevesen tudták, de még kevesebbeket érdekelt. A lényeg a stabilitás volt, valamint Egyiptom vezető és hangadó szerepe. Eközben azonban Egyiptom népessége a 35–38 millióról 85 millióra (!) növekedett. Az átlagos életkor pedig mindössze 24 év. Tízmilliók nőttek fel úgy, hogy nem nagyon ismerték a hősi múltat, nem estek hasra a tekintélyek előtt – viszont munkát, kenyeret és jövőt követeltek. Ez a viszonylag tanult, nyomaiban diplomás nemzedék már nem az állam által szigorúan ellenőrzött sajtóból és televízióból tájékozódott a világ állapotáról, hanem az internetről, a műholdas televíziókból. És amikor a közelmúltban a kis Tunézia egyszerűen elűzte Ben Alit, az ország elnökét, akkor mintha lámpa gyúlt volna az egyiptomiak fejében.
Az egyiptomi felkelést vagy forradalmat nem szervezte senki. A tömeges munkanélküliség, az irreálisan drága élelmiszer, a korrupció és az elemi megélhetési gondok vitték az embereket az utcákra. Az úgynevezett egyiptomi ellenzék csak most kezd észbe kapni és felzárkózni a tüntetők mögé: senkinek fogalma sincs arról, hogy ki álljon – állhat – a tüntetők élére. Barack Obama amerikai elnök, s vele együtt Európa és Izrael még csak hebeg-habog: attól félnek a legjobban, hogy Egyiptomban – mint nem is olyan régen Iránban – szélsőségesen vallási rezsim jut hatalomra.
Mubarak elnök is kapkod. Menesztette kormányát. Omar Szulejmant, a hírszerzés főnökét nevezte ki alelnöknek. Jó választás, hiszen ő a Szovjetunióban végzett, de rendkívül szoros kapcsolatban áll az Egyesült Államokkal is. Még az is lehet, hogy ő lesz az, aki Mubarak helyébe lép. Az elnök kapaszkodik a hadseregbe – ezért nevezte ki miniszterelnöknek a légierő főnökét.
Mubarak semmi jelét nem adta eddig, hogy távozna Egyiptomból vagy hogy nyugalomba kívánna vonulni. Ám hétfőn újabb csapás érte: a hadsereg közleményben jelentette be, hogy tiszteletben tartja a nép jogait. „Egyiptom fegyveres erői eddig sem alkalmaztak erőt a nép ellen és ezután sem fognak”. Szakértők szerint ez végzetes csapás lehet Mubarak számára.
Az egyiptomi elnök számára a mintegy félmilliós hadsereg jelentette az egyetlen biztosítékot hatalma megőrzése érdekében. „Egyre inkább úgy tűnik, hogy az elnök 30 éves hatalma a végéhez közeledik” – írja a mindig óvatos BBC.
hogyan tovább? Kiszámíthatatlan, hogy ha Mubarak valóban távozik, és az egyiptomi forradalom eléri célját, akkor ki vagy mi fogja betölteni a hatalmi vákuumot. Egyiptom a világ legnépesebb arab országa, véleménye és politikája eddig meghatározó volt. Igaz, a bomlási folyamat Tunéziában kezdődött, de Egyiptom példája bármikor követőkre találhat másutt is. Az „internetes forradalom” gyorsan terjedhet diktatúrákban és monarchiákban egyaránt. A regionális, sőt globális következmények beláthatatlanok. A kőolaj ára máris elérte a hordónkénti 100 dolláros árat. A Szuezi-csatorna körüli bonyodalmak az egész világot érinthetik. Az esetleges következmények mindenkit érintenek: Mubarak bukásának előszele „írás a falon”. Ha Egyiptomban győz a tömeg akarata, akkor a néphatalom ideájának hívei mindenütt megerősödnek.
A közel-keleti folyamatok minden résztvevője, érintettje vagy szereplője átértékelni lesz kénytelen eddigi politikáját. Izraelben is nőni fog a fenyegetettség érzése, a régi feszültségek új alakban ölthetnek formát – még a háborús veszély sem kizárható. Ha felszökik az üzemanyag ára, azt mindenki megérzi majd, a lassan helyreálló gazdasági, üzleti stabilitást megint felváltja a bizonytalanság. A vezető amerikai, nyugati politikusoknak át kell értékelniük eddigi céljaikat: a politikai stabilitásban való gondolkodást – akár a diktatórikus rendszerek támogatásának árán is –, s következhet akár a politikai reformok, a demokratikus átalakulás széles körű ösztönzése. Ez esetben azonban a háttérben mindig ott lesz a félelem: a régi rendszereket újsütetű szélsőséges erők válthatják fel. A színpadon díszletet kell cserélni.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu