Szuperszínház Kínában

Kínában avatták fel nemrég a világ új szuperszínházát. Több mint tízezer tonna acél, mintegy 5100 darab üvegablak és -burkolóelem volt szükséges a 70 ezer négyzetméteres alapterületű, 120 méter magas Kantoni Operaház felépítéséhez.

Ország-világKirály Farkas2011. 03. 24. csütörtök2011. 03. 24.
Szuperszínház Kínában

Ez hatalmas teret jelent – a korábbi világsztár, a Sydneyi Operaház „csupán” 18 ezer négyzetméteren terül el. A legújabb kínai óriásszínház nagyobbik épületében 1800 férőhelyes nézőtér, több tucat páholy, valamint 50 öltöző is helyet kapott.

A hipermodern épület megépítéséhez a mérnököknek csaknem elfeledett technikákat kellett feléleszteniük: a középkori harangöntők megoldásait használták az öntödékben az egyedi alkatrészek legyártásához. Amiket aztán lézerek és műholdas helymeghatározó (GPS) szerkezetek segítségével illesztettek össze.

Az épületben egyaránt előadnak majd olasz és a kínai operákat, ezért a tervezésekor figyelembe vették a kettő közötti különbségeket – míg az általunk is ismert operák kiváló természetes akusztikát igényelnek, addig a kínai művek inkább a mozgásra, táncra fordítják a hangsúlyt, az énekhangot pedig elektronikusan „segítik”.

Az avatáson királynőként fogadott, Pritzker-díjas – a Nobel-díj építészeti megfelelőjének nevezik – tervező, Zaha Hadid elmondta: egy vízfolyásban sodródó két kavics képe ihlette meg. Ebből születtek a nagy és a kisebb épület puhán egybemosódó formái, a vízesésszerű lépcsők, a folyékony halmazállapotot idéző vonalak és mintázatok – valójában egy metafora az egész épületkomplexum. Az 1,4 milliárd jüanos – 40 milliárd forintos – költői kép. Bár egyesek szerint egy igen fejlett idegen civilizáció idetévedt űrhajójához hasonló az épület.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek