
Mutatjuk, hogy meddig maradnak a kemény mínuszok
origo.hu

A német hatékonyság nem ismer lehetetlent! Legfrissebb példája ennek – az inkább álmosságáról, mintsem szexi kisugárzásáról közismert – Bonn, ahol parkolóautomaták mintájára kifejlesztett masinák szedik az utcai szexmunkások adóját.
Kép: A ticket machine, resembling a parking meter, can be used by street prostitutes in Bonn, western Germany, on August 29, 2011. Bonn, the former West German capital, has introduced a parking meter for prostitutes, a first in Germany, in order to tax those who just work the streets, a city spokeswoman said on August 31, 2011. AFP PHOTO / OLIVER BERG GERMANY OUT, Fotó: OLIVER BERG
Bonn nem az egyetlen város Németországban, ahol a szexmunkásoknak felszámolják az adót, viszont az első, ahol az adószedő automata ötletét megvalósították. A prostitúció ugyan legális Németországban – a hamburgi Reeperbahn az egyik legnagyobb vörös lámpás negyed Európában –, az üzlet kiszámíthatatlan voltából adódóan mégsem hatékony ennek az iparágnak az adóztatása. A külföldiek számára szokatlan német szervezettség és hatékonyság, a bonni mintára, e téren is változást hozhat.
A fizetőállomás működési elve nagyon egyszerű. A nagyrészt ipari negyednek számító Immenburgstrassén várakozó hölgyeknek kell a – majd 12 000 euróba kerülő, Siemens által fejlesztett – berendezésből megvásárolniuk a munkára jogosító, 6 eurós (1700 Ft-os) jegyet este 20.15 és reggel 6 óra között. Az érintettek kellő tájékozottságáról többnyelvű szórólapok gondoskodnak. Ezzel persze nem ér véget a német alaposság: a város a mérőműszer közelében felépített egy speciális garázst is, ahol az ügyfelek nem csak parkolhatnak…
Nem árt komolyan venni az új rendszert, ugyanis azokat a hölgyeket – esetleg urakat –, akiket ezentúl jegy nélküli munkavégzésen érnek, az első figyelmeztetés után akár 150 euróig (42 ezer Ft) terjedő bírsággal is büntethetnek. A városvezetés évente 116 000 eurót fizet egy őrző-védő cégnek, így szavatolva a terület őrzését és a prostituáltak biztonságát. A korszerű mérőrendszer bevezetésétől e költségek csökkentését remélik.
Franz-Reinhard Habbel, a Német Városok és Önkormányzatok Szövetségének szóvivője más városoktól is elvárná a bonni példa követését. Németország 11 ezer önkormányzata mintegy 11 milliárd eurós adóssággal küzd, és folyamatosan keresik az új, viszonylag egyszerű bevételi forrásokat – fogalmazott a szóvivő, hát tessék, itt egy új ötlet. Lám, nemcsak a téma, hanem az új adónem is az utcán hever (sétál)...
origo.hu
mindmegette.hu
she.life.hu
mandiner.hu
vaol.hu
koponyeg.hu
mindmegette.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
origo.hu