Alig marad játékgép: 20-30 ezer új munkanélküli

2012 februárra, márciusra eltűnik a magyarországi játékgépek 80 százaléka és 20 ezer fő munkája szűnik meg. Az állam 2010-ben 36 milliárd forint adót szedett be e szektorban, 2011-ben már csak 30 milliárdot fog, jövőre pedig ennél is jóval kevesebbet. Ugyanakkor az online szerencsejátékra 100 milliárd forintot költ a lakosság.

Ország-világO. Horváth György2011. 12. 04. vasárnap2011. 12. 04.

Kép: Szerencsejáték játékgép nyerögép kocsma játékszenvedély függöség 2010.09.20. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemet

Alig marad játékgép: 20-30 ezer új munkanélküli
Szerencsejáték játékgép nyerögép kocsma játékszenvedély függöség 2010.09.20. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemet

Egyeztetési tárgyalásokat, megbeszéléseket kezdeményez és szervez szerencsejáték piac szereplői és szabályozói között a fortunaweb.hu, mely a minap hívta meg Molnár Krisztiánt, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerencsejáték felügyeleti főosztályának vezetőjét. A sajtóbeszélgetésen elhangzott: a november 1-jétől bevezetett adóemelés – gépenként 100 ezer helyett 500 ezer forintot kell adózni évente - hatására bezárt a játéktermek 47 százaléka és leszerelték a gépek 53 százalékát. A cégek árbevétele a 2010-es 80 milliárdról idén 60 milliárdra esik vissza, a játékadó mértéke pedig a tavalyi 36 milliárd forinttal szemben 2011-ben várhatóan csak közel 30 milliárd lesz. Schreiber István, a Magyar Szerencsejáték Szövetség elnöke szerint a folyamatnak nincs vége: 2012 februárjára, márciusára rosszabb lesz a helyzet, akkor már csak a pénznyerő automaták 20 százaléka fog üzemelni, 1200 vállalkozás mehet tönkre, 20 ezer munkahely szűnhet meg. Az adóemelés addigra már nem adóbevétel emelkedést, hanem éppen ellenkezőleg, csökkenést fog hozni az államnak – hangsúlyozta Schreiber.

A szerencsejáték piacon érdekelt cégek „menekülési útvonala” lehetne a hagyományos gépek helyett a digitális, szerver alapú játékgépek üzemeltetése, de ez nagyon sok pénzbe kerülne: gépenként 1-1,2 millió forint az átállás, ez a pénz három és fél év alatt térül meg.

A másik szegmens, az online játékok szabályozása sem megoldása: a fortunaweb.hu sajtóbeszélgetésén kiderült, hogy 2012. január elsejétől Magyarország területén interneten keresztül csak olyan cégek szervezhetnek szerencsejátékokat, amelyet regisztrálják magukat, s adót is fizetnek a magyar államnak.

Molnár Krisztián ezzel kapcsolatban elsőként azt emelte ki, hogy a törvény egyelőre csak az online szerencsejátékok szűk körét, a lóversenyfogadást és a kártyajátékokat érinti, az internetes sportfogadásokat nem. A főosztályvezető elmondta, azért van szükség ezen a területen az állami szabályozásra, mert az ilyen játékokban résztvevők nagyfokúan ki vannak szolgáltatva a külföldi szervezőknek, melyek mögött nincs állami garancia a nyeremény kifizetésére – hangsúlyozta Molnár Krisztián. Ma 15-20 külföldi bejegyzésű online szerencsejáték szervező cég működtet magyar nyelvű weboldalt, s ezek várhatóan belépnek majd a szabályozott magyar piacra. Schreiber István szerint ez a szám nagyobb lesz, majd hozzátette, a bwin egy korábbi felmérése szerint a magyarok évente 100 milliárd forintot játszanak el online szerencsejátékon.

A sajtóbeszélgetés résztvevői végül az eurómilliós nyereményekkel kecsegtető Euromillions lottójáték kérdését érintették. Molnár Krisztián ezzel kapcsolatban kijelentette: jelenleg nincs napirenden, hogy Magyarország is bekapcsolódjon a több uniós tagállamban rendkívül népszerű játék szervezésébe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek