Katasztrófavédelem

Országos katasztrófavédelmi gyakorlatnak lehetett tanúja és részese hazánk teljes lakossága. A november 21-én tartott, háromrészes gyakorlatnak abban a részében, amelyben polgári védelmi mozgósítást rendelnek el, 18 órakor még a szirénák is megszólaltak. Azoknak, akiknek ez a hang már ismerős volt, országszerte nem kevesebb, mint 2500 sziréna hangja idézte fel a II. világháború sötét éveinek emlékét, hangulatát.

Ország-világGrétsy László2011. 12. 09. péntek2011. 12. 09.
Katasztrófavédelem

Biztos voltam benne, hogy a rendben lezajlott gyakorlatnak visszhangja is lesz, mégpedig nyelvi. Nem tévedtem. Ketten is felhívtak, illetve elértek, s elmondták, hogy hallották a szirénahangot, de fel nem tudják fogni, miért katasztrófavédelmi gyakorlatnak nevezik azt az intézkedéssort, amely nem a katasztrófák védelmére, hanem azok elkerülésére, megelőzésére szolgál. „Miért beszélünk a katasztrófák elleni védelem helyett éppen az ellenkezőjéről, azaz katasztrófavédelemről?” – kérdezte egyikük.

Nem hoztam volna szóba, mert már nem új a téma. De Katasztrófavédelem című írásában egy neves közírónk is erről értekezik egyik országos napilapunkban. Felsorolja, milyen hasznos és szükséges az ember számára a vadvédelem, az állat- és növényvédelem, a természetvédelem, majd cikke vége felé egyszer csak ide kanyarodik: „…a magyar nyelv szabályai szerint a katasztrófavédelem a katasztrófák védelmét jelenti. Ha a vagyonvédelem nem a vagyon elleni védelem, hanem a vagyon védelme, a természetvédelem nem a természet elleni védekezés, hanem a természet védelme, és így tovább, akkor miért is jelentse a katasztrófavédelem a katasztrófák elleni védekezést és nem a katasztrófák védelmét?”
A voltaképpen jogos kérdésre hadd válaszoljak itt. A védelem szó összetételben azért jelentheti nem csupán valaminek a védelmét, hanem bizonyos összetételi elő¬ta¬gok¬kal kapcsolódva ugyanilyen természetes módon a valamitől vagy valami ellen való védelmet is, mert nyelvünkben évtizedek vagy évszázadok alatt ilyen jelentése, ilyen használata is kifejlődött.

Gondoljunk csak olyan szavakra, mint árvízvédelem, érintésvédelem, fagyvédelem, tűzvédelem! Ezeket bezzeg nem szokás hibáztatni, holott ugyanolyan szerkezetű szavak, mint az állatvédelem vagy a természetvédelem. És nem helytelenítjük a sárvédő vagy a szélvédő szót sem, hol¬ott nem a sarat vagy a szelet akarjuk védeni, hanem éppen ellenkezőleg, a kerekeket a sártól s a gépjárművezetőt a széltől.

Ebből pedig az következik, hogy a katasztrófavédelem szó használata, sőt még annak divatja sem katasztrófa.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek