Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Zarándokolni pedig jó, állítják sokan, ám nem annyian, amennyien képesek is rá. Mármint gyalog vagy akár segítség nélkül is. Mit tesznek ők? Jelentkeznek az ország egyetlen zarándok utazási irodánál, amely a Makrovilág nevet viseli.
Tulajdonosa, igazgatója, mindenese Madari Gyula, ahogy mondani szokták, nem ma kezdte a szakmáját, de nem is tegnap. – Negyvenkét éve vezetek csoportokat – ültet le beszélgetésre budapesti irodájában. Pontosabban a vele egy házban lévő vendéglő udvarában. Teheti, hiszen az egész ház az övé, benne szállodával és zarándokszállással.
Madari Gyula végzettsége szerint ugyan építészmérnök, de szíve az idegenforgalomé, azon belül is a zarándoklatoké. Cégét 1986-ban alapította, vagyis éppen 25 éve. Honnan az ötlet? Mariazellből:
– Papi hivatását gyakorló bátyámmal kerestem fel a híres zarándokhelyet, amikor kezdett megfogalmazódni bennünk, hogy mi volna, ha…
Ha összekötné az elhivatottságát és a tudását. Hiszen már az átkosban is számosan keltek útra vallási okokból, legfeljebb nem verték nagydobra. A szocializmusnak azóta befellegzett, a zarándokok viszont egyre többen vannak. Szerte a világon. Az Olaszországot felkeresők 30 százaléka zarándok, de az arányuk Magyarországon is 7-8 százalék.
Madari Gyula az ő szolgálatukra adta a fejét. Kimondani könnyű, ám megvalósítani annál nehezebb. Hiszen, ahogy említettem, a nyolcvanas évek közepét írjuk, amikor a zarándoklat, mint olyan, egyszerűen tilos. Más szavakkal: jogszabályokba ütköző cselekedet. Ennek ellenére feladott hát egy hirdetést a Magyar Nemzetben, amelyben bensőséges út szervezését kínálta Jeruzsálembe. Nosza, fel is figyelt a hirdetésre egy újságíró, behívta a rádióba, s faggatta, mit is kell értenie bensőségesen. Ő pedig körbeírt egy zarándokutat.
Nem sokáig kellett várnia, csöngött a telefonja. Nem, nem a rendőrség hívta, nem is a rosszemlékű Állami Egyházügyi Hivatal. Nem, hanem a bíboros titkárságáról.
– Örültek, hogy végre meri valaki vállalni – igyekszem kitalálni a történet folytatását.
– Nem egészen. Ordított velem a titkár, mit képzelek, hogy merem árulni a zarándoklatokat. Mondtam neki, én nem azt árulom, csak a feltételeit teremtem meg.
Ezt teszi azóta is. A 25 év alatt több mint 500 utazást szervezett meg. Ami haszna van, azt folyamatosan visszaforgatja az üzletébe. Például zarándokszálló létesítésébe:
– Sokszor előfordult, hogy az ország valamelyik szegletéből zarándoklatra induló idős házaspár a pályaudvaron aludt, ahol kirabolták őket. Nosza, néhány éve, amikor tehettem, megvettem ezt az épületet, zarándokházzá alakítottam. Egy éjszakára mindössze ezer forintot kérek, miközben csak a mosatás 520 forint.
Persze megszállhatnak a házban nem zarándokok is, igaz, magasabb áron. A hasznot pedig ismét csak a zarándokutak szervezésére fordítja. Buszokat vásárolt, s vezeti a húsz alkalmazottat foglalkoztató céget. Magyarországon 43 helyre vezet utat, amúgy pedig az egész világra, Rómától kezdve Jeruzsálemen keresztül egészen Mexikóig. S közben küzd a szakmája elismeréséért. Azért például, hogy a zarándokvezetőket ne tekintsék hagyományos értelemben vett idegenvezetőknek. Hiszen akkor át kell adni a helyüket egy-egy országban a buszra felszálló vezetőnek, márpedig lehetséges, hogy azok lelkülete nem méltó a zarándoklathoz. Nem beszélve a tetemes költségnövekedésről.
– Sokan hiszik, hogy a pénzért teszem – zárja a beszélgetést 68 éves Madari Gyula. – Ez azonban tévedés. Ha akarnám, eladhatnám a cégem, és életem végéig vígan megélhetnék belőle. Én azonban hivatásomnak tekintem a zarándoklatok szervezését, mivel útjaim során érzem, hogy mekkora szükségük van az embereknek a lelki megújulásra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu