Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ma is divat a bársonyszékekben vagy azok közelében ülők viselt dolgai után kutakodni. S aki keres, az talál: az ott ücsörgők rendre olyan ügyekbe bonyolódnak, amiről a jóhiszemű közönség akár azt is gondolhatja: visszaélt a hatalmával. Tagadni pedig kötelező!
Ivo Sanader
A volt horvát miniszterelnököt ugyan 500 millió forintnak megfelelő összegű óvadékért cserébe kiengedik a 6 hónapja tartó előzetes fogvatartásból, az ügy ezzel koránt sincs lezárva. A 2004 és 2009 közt regnáló kormányfőnek van mit tagadnia.
Tavaly decemberben tartóztatták le Ausztriában, miután hazája nemzetközi elfogatóparancsot adott ki ellene korrupció és hatalommal történő visszaélés miatt. Háborús nyerészkedéssel „indított”, majd gyorsan bővült bűnlajstroma. A rossz nyelvek és az ügyész szerint Sanader 1994–95-ben, még külügyminiszter-helyettesként összesen 3,6 millió horvát kuna (mintegy 150 millió forint) kenőpénzt fogadott el a Hypo Alpe-Adria-Banktól cserébe azért, hogy a horvát állam ettől a pénzintézettől vegyen föl kölcsönt.
A kínos magyar szál sem hiányzik a történetből: a vádiratban szerepel, hogy 10 millió eurót kapott Hernádi Zsolttól, a Mol elnök-vezérigazgatójától, és ezért lehetővé tette, hogy a Mol irányítói jogot szerezzen az INA horvát állami olajipari cég fölött.
Vizsgálat folyik ellene azzal a gyanúval is, hogy a Fimi reklámügynökségen keresztül állami vállalatoktól és minisztériumoktól pénzt juttatott a pár héttel ezelőtti választásokon nagyot bukott Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) pártkasszájába. Egy biztos: ha szökni akar, immár nem Ausztria felé veszi az irányt, ott ugyanis pénzmosás vádjával adtak ki ellene elfogatóparancsot.
Rod Blagojevich
A helyzet hasonló a tengerentúlon is. Csupán Illinois államban az elmúlt négy évtizedben négy kormányzó végezte rács mögött, főképp korrupció miatt. Így járt a legutóbbi, Rod Blagojevich is. Annak ellenére, hogy 2002-ben, az első megválasztását megelőző kampányában még korrupcióellenes programot hirdetett, egy amerikai szövetségi bíró pár héttel ezelőtt 14 évi szabadságvesztésre ítélte a volt illinoisi vezetőt épp e miatt. Korrupcióban, csalásban, hatalommal való visszaélésben és zsarolási kísérletben – az ellene felhozott 20 vádpontból nem kevesebb mint 17-ben – találták bűnösnek. A vád szerint Blagojevich pénzbehajtó gépezetként üzemeltette Illinois szövetségi államot. Egy hangfelvétel szerint egyébként az exkormányzó erősen nehezményezte, hogy az elnökké választott Barack Obama nem kínált fel neki kormányzati tisztséget cserébe azért, mert annak idején támogatta egy szövetségi szenátori hely elnyerésében. A volt kormányzó ugyan még fellebbezhet, de ha az ítéletet jóváhagyják, akkor a szövetségi törvények értelmében a kiszabott büntetés 85 százalékát jó magaviselet mellett is le kell töltenie – vagyis legkevesebb 12 év múlva szabadulhat.
Móse Kacav
Az egykori izraeli kormányfőt nem annyira a pénz, mint inkább a gyengébb nem bájai kísértették meg és – pechjére – juttatták a minap börtönbe. A még 2007-ben szexuális zaklatás vádja miatt távozásra kényszerült 66 éves politikust munkatársnői jelentették fel.
A hölgyek nem kevesebbet állítottak Kacavról, mint hogy az 1990-es években az irányítása alatt működő idegenforgalmi minisztériumban kétszer is megerőszakolta egyik kolléganőjét, illetve később az elnöki rezidenciáján dolgozó munkatársnőjét úgyszintén zaklatta.
Bár Kacav végig tagadta az ellene felhozott vádakat, egy tel-avivi bíróság – hogy ennyi idő után mi alapján, az talány – bizonyítottnak látta a vádpontokat, amiket a legfelsőbb bíróság is jóváhagyott, így december elején megkezdhette hétéves börtönbüntetését a Tel-Avivtól délre fekvő Maaszijahu börtönben. A társaságra egyébként nem lehet panasza, hiszen Kacav cellatársa egy „régi ismerőse”, Slomo Beniszri volt egészség- és szociálisügyi miniszter: vesztegetés miatt ő csupán négy évet kapott.
A két volt politikusnak lesz módja és ideje megbánni vétkét, ugyanis az intézmény ortodox zsidó őrizeteseknek fenntartott szárnyában helyezték őket, ahol is a raboknak kötelező a vallásról szóló művek napi sokórás tanulmányozása.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu