Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Mátyás, a legnagyobb magyar király – jól ismerik e frázist idehaza már a kisiskolások is. Hőstetteire azonban nemcsak a gyerekek fogékonyak, a nemzeti kurzusuk öregbítésén fáradozó román történészek sem mondanak le a kolozsvári születésű uralkodó mítoszáról.
Kép: Kolozsvár, 2011. május 24. Egy férfi nézi azt a bronztáblát, amelynek hét végén történt elhelyezése a kolzsvári Mátyás király szoborcsoport talapzata elé felháborodást keltett a helyi magyarság körében. A tábla tartalmazza Nicolae Iorga román történész vitatott idézetét Mátyás király moldvabányai vereségéről. MTI Fotó: Bíró István, Fotó: Bíró István
A hovatartozása körüli vita szülővárosában ismét elérte forráspontját, amikor is meghiúsult a Nicolae Iorga történésztől származó, Mátyás királyt román nemzetiségűként beállító felirattal ellátott köztéri tábla eltávolításának terve a Mátyás-szoborcsoportról. Fadrusz János 1902-es alkotásán harminc évvel később helyezték el a Iorgától származó idézettel ellátott táblát: „A csatában győzedelmes volt, csak saját nemzetétől szenvedett vereséget Moldvabányánál, amikor a győzhetetlen Moldva ellen indult.” Az idézet Mátyás moldvai hadjáratára utal: Moldvabányánál rajtaütött a király zsoldosain a III. István moldvai fejedelem által vezetett sereg, s maga Mátyás is súlyosan megsebesült. Ennek ellenére az ütközetet megnyerte, a fejedelem pedig behódolt a – román olvasatban saját nemzetére támadó – magyar királynak.
A szoborcsoport 2009-ben kezdődött restaurálása során a tábla lekerült a talapzatról, de újraavatását követően Sorin Apostu akkori polgármester kirakatta a Iorga-idézetet a talapzat elé. Apostu letartóztatása miatt jelenleg László Attila alpolgármester dönthetne a plakettről. December elején egyik nyilatkozatában reális esélyt látott arra, hogy karácsonyig, legkésőbb év végéig leszereltessék, de erre a mai napig nem került sor. Pedig az ügyben korábban az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, később pedig a kulturális minisztérium is bűnvádi feljelentést tett az ügyészségen. „Mindent a maga idejében” – vélekedett az RMDSZ-es alpolgármester.
Miért gondolják egyesek románnak Mátyás királyt?
A két világháború között román történészek – ki nyomásra, ki önként – hozzáláttak a történelmi tények úgymond korszerűsítéséhez. A középkorban nem a nemzetiség számított, hanem a tehetség, a virtus és a nemesi származás, sok magyar arisztokratáról maradtak fent más nemzetiséghez tartozásukra utaló iratok. Mátyás király apját, Hunyadi Jánost úgy is emlegették: Joannes, dictus Olah, azaz „akit Oláhnak mondanak”. Erre fel lehetett építeni egy történetet. (A bibi: a román származású személyekre a dokumentumokban így utaltak: olahus, mint Nicolaus Olahus püspök esetében). A Ceausescu-féle diktatúra remek nacionalista táptalaján pedig készre alakult
a mítosz. Lerombolásán sokan fáradoznak, kevés eredménnyel.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu