Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Végrehajtást indított az adóhatóság az esztergomi Aquasziget korábbi működtetője ellen. Az élményfürdő új üzemeltetője és az energiaszolgáltató új megállapodást kötött. A folyamatosan csőd közeli állapotban működő önkormányzat első embere reméli,újra turistacsalogató hely lesz az Aquasziget.
Kép: Esztergom csőd közelében álló település fizetésképtelenség adósság fürdő 2012 04 19 Fotó: Kállai Márton
Május közepén újra megnyitják az esztergomi Aquasziget élményfürdőt. Már sokan lemondtak róla, hiszen a termál- és élményfürdőben tavaly szeptemberben lekapcsolták a fűtést és a melegvíz-ellátást. A fürdő honlapján akkor ez a tájékoztatás jelent meg: „Műszaki okok miatt zárva! A hibák elhárításán a kollégáink nagy erőkkel dolgoznak.”
Ezzel szemben a valóság az volt, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő cég az elmúlt években egyre komolyabb adósságot halmozott fel. A 70 millió forintnyi közüzemiszámla-elmaradás miatt a Dalkia Energia Zrt. felfüggesztette az élményfürdő melegvíz- és hőszolgáltatását. Tavaly nyáron a város még próbálta menteni a menthetőt, júniusban egy új cégnek, az Investor’ 2005 Kft.-nek adta át a fürdő üzemeltetésének jogát. A Dalkia viszont erről előzetesen nem kapott tájékoztatást, így továbbra is a régi társasággal állt szerződésben.
Két hete a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság elrendelte az Esztergomi Fürdő (SPA) Szolgáltató Zrt. felszámolását – korábban ez a cég működtette az Aquaszigetet. A társaság ellen végrehajtást indított az adóhatóság. Az új helyzetben ismét tárgyalóasztalhoz ült a Dalkia és az Investor’ 2005. Sikeresen.
Az esztergomi élményfürdőt hét éve nyitották meg. Azért is kapott visszhangot az ország legmodernebb fürdőkomplexumának kikiáltott létesítmény építése, mert jelentősen növelte a város adósságállományát. Eredetileg 2 milliárd forintos költségvetést tervezett az akkori, fideszes városvezetés, ami végül több mint 3 milliárdba került. A fürdő létjogosultságát és megtérülését azért is megkérdőjelezték, mert a létesítményben a medencék vizét melegíteni kell, mivel az Esztergomban feltörő forrásvíz nem éri el a termálvíz előírt hőfokát. A számok mindennél beszédesebbek: a társaság 2009-ben 634 millió forint árbevétel mellett 113 millió veszteséget termelt, egy évvel később árbevétele már csak 463 millió forint volt, negatív eredménye pedig meghaladta a 140 millió forintot. Kötelezettségállománya 2010-ben 406 millió forintot tett ki.
Tétényi Éva független polgármester üres kasszát és többmilliárdos tartozást örökölt az előző testülettől. Természetesen nem csak a fürdő miatt. Rögtön fölmerül a kérdés, hogy szüksége van-e a folyamatosan csőd közeli állapotban működő önkormányzatnak egy ilyen létesítményre. – Már az is szerencsés, hogy nem az önkormányzat az üzemeltető. Amíg így volt, évi 200 milliót költött a város az Aquaszigetre. Ezen túl évi 80 milliót fizetünk állagmegóvásra, míg az Investor’ 18 milliót ad az önkormányzatnak – mondta lapunknak Tétényi Éva. – Mondhatnánk, hogy csináljuk azt, amit Szigetvár. A kisváros már túljutott az adósságrendezési eljáráson, és eladta a gyógyfürdőjét, mert képtelen volt kigazdálkodni a beruházás hiteleinek a terheit. Az esztergomi, fideszes többségű közgyűlés azonban hallani sem akar erről. Ezért inkább azt mondom, nyíljon meg a fürdő minél hamarabb. És abban bízunk, hogy kedvezően hat Esztergom turizmusára – teszi hozzá a polgármester.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu