Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem mondunk nagyot azzal, ha azt állítjuk: nagy eséllyel számíthat a világ egy sosem látott élelmiszerválságra. Az okok jól ismertek: a világ népessége nő, a mezőgazdasági termelésre alkalmas területek zsugorodnak.
Az Egyesült Államokban tomboló tűzvész hatására a búza- és kukoricaárak rég nem látott csúcsokat döngettek az elmúlt hetekben, ennek ellenére a gazdák világszerte városi legendának tartják, hogy a természeti csapás következtében busás haszonhoz jutnának. Az amerikai, brit, kanadai és ausztrál termelők egybehangzóan állítják, nem lehet nagyobb pénzt csinálni gabonatermesztésből, állattartásból, tejtermelésből vagy zöldség- és gyümölcstermelésből. Sőt! A profitráták pengeélen táncolnak, nem ritka, hogy a termelők veszteségeket könyvelnek el, mivel évről évre az árak mélyen az előállítási költségek alatt maradnak. Talán az idei lesz a ritka kivétel. Szerintük az élelmiszereknek sokkal többe kellene kerülniük ahhoz, hogy az abból származó bevétel fedezze a költségeket. Egy átlagos ausztrál farmer például egy tonna búzát 185 amerikai dolláron (44 ezer forint) tud megtermelni, és gyengébb években, amiből egyre több van, ehhez képest 130-140 dolláros (31-34 ezer forint) áron tudja azt eladni. A közepes gazdálkodók nem engedhetnek meg maguknak egy negyvenmillió forintba kerülő új kombájnt vagy egy 15 millióért kínált új traktort.
Ami jó hír a gazdáknak, far¬mereknek, ám kevésbé örömteli a fogyasztóknak: a termények árának emelkedését prognosztizálja az ENSZ élelmezési szervezete, a FAO. Egy nemrég napvilágot látott jelentése szerint a következő tíz évben a termények ára nagyjából az inflációval megegyező tempóban emelkedik majd. Az ár 10–30 százalékkal haladja meg az előző évtizedben elérteket. A magas nyersolajárak és a bioüzemanyagok terjedése tovább drágítja az olajos magvakat. Eközben az etanolgyártás a takarmánygabona-termelés 14, a cukorrépatermés 34 százalékát szívhatja fel. A drágulás legfontosabb okaként említi a jelentés, hogy a fejlődő országok lakossága sokkal több húst és feldolgozott élelmiszert vásárol majd, mint korábban. A cukor az alacsony tartalékok és az előre nem látható sokkok miatt drága marad.
A mezőgazdaság válságát tovább mélyíti, hogy a fiatalok elkerülik e kockázatos és fáradságos ágazatot. Példának okáért Ausztráliában vagy az Egyesült Államokban ritka a 40 évesnél fiatalabb farmer. Elemzők úgy vélik, az agrárium jelentős fejlődése Dél-Amerikában, Kelet-Európában és Afrikában várható.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu