Jöhet az önhűtő sör!

Mindenki egyetért abban: nyáron (de nem csak akkor) sokkal jobban esik az ember fiának-lányának a hűvös ital, mint a szoba- vagy strandhőmérsékletű lőre. Ez azonban csak akkor elérhető a szomjazók számára, ha a közelben jól felszerelt bolt, netán okosan berendezett hűtőszekrény, esetleg odacipelt hűtőtáska lelhető fel. Ez utóbbi tényállás bizony sokunkat izgat – ám hiányába az amerikai Mitchell Joseph sosem tudott beletörődni.

Ország-világKirály Farkas2012. 08. 27. hétfő2012. 08. 27.
Jöhet az önhűtő sör!

Már két évtizede feltalált egy roppant elmés szerkezetet: az önhűtő italosdobozt. Aki csak látta, a prototípus mindenkit felhevített: a doboz külső segítség nélkül, perceken belül lehűtötte a benne lévő folyadékot. Egyetlen hátránya viszont jelentősnek bizonyult: az igen erős üvegházhatású gáz, bizonyos HFC–134a nevű freon szabadba engedésével működött. Ez a freon (a 30-40 évvel ezelőtti hűtők és légkondicionálók is hasonlókkal működtek) nagyjából 1400-szor erősebben rombolja az ózonpajzsot, mint a szén-dioxid – avagy egyetlen doboz ital lehűtése annyit árt a légköznek, mint amennyit egy 800 kilométeres utazás alatt egy személygépkocsiból kipufogott gázok. Ilyen károsítás árán lehűteni egy üdítőt vagy sört nem igazán érte meg már akkoriban sem, ráadásul a hűtőgáz tiltólistára került – a nagy áttörés elmaradt.

Egészen mostanáig: már megjelentek a piacon a hasonló elven, de szén-dioxiddal operáló önhűtő dobozok. Hogyan működnek? A fémdobozok belsejében magas nyomáson lévő szén-dioxidot tartalmazó henger található. A henger és egyben a doboz aljára szelepet álmodtak a tervezők, melyet egy méretes gomb takar. A gombot megnyomva a szelep kinyílik, a szén-dioxid pedig a levegőbe szabadul. Aki csavart be valaha patront a szódavizesszifonba, emlékezhet rá, hogy a folyamat közben a patron mennyire lehűlt. A nyomás csökkenése ugyanis mindig a hőmérséklet csökkenésével jár – hasonlóan működik tehát az önhűtő elmés italtartály is. Ráadásul igen jó hatásfokkal: két-három perc alatt mintegy 17 Celsius-fokkal képes csökkenteni a langymeleg itóka hőmérsékletét, azaz 35 fokos melegben egyetlen gombnyomással hozzájuthatunk a 18 fokos „hűtőfolyadékhoz”…

A ChillCan technológiát egyelőre egyetlen amerikai cég használja valamilyen citromízű üdítő különleges palackozására. Ebben az esetben persze a kitartó reménykedés javasolt: hátha akad a magyar sörök (üdítők) gyártói között olyan, amelyik megvásárolná a szabadalmat…

Ezek is érdekelhetnek