Nagyon csúnya dolgot műveltünk!

Minden politikusi ígéret és várakozás ellenére a magyar gazdaság nemhogy nem állt talpra, de egyre inkább ronda képet mutat. Magyarország bruttó hazai terméke 2012 II. negyedévében 1,3%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. A tavaly felmagasztalt és talpra állítottnak mondott mezőgazdaság 10,4 százalékos esése 0,4 százalékkal rontotta a GDP adatot. Az ipar ennek felével.

Ország-világO. Horváth György2012. 09. 07. péntek2012. 09. 07.

Kép: balaton ingatlanpiac adás vétel tulajdonszerzés kereskedelem 2012 01 10 Fotó: Kállai Márton

Nagyon csúnya dolgot műveltünk!
balaton ingatlanpiac adás vétel tulajdonszerzés kereskedelem 2012 01 10 Fotó: Kállai Márton

Baj van a magyar gazdasággal, ezt tudjuk, érezzük és most már a hivatalos statisztika is bizonyítja: a második negyedévben 1,3 százalékos a GDP visszaesése. Ennek csak egy része – 0,4 százalék – a mezőgazdaság visszaesése. Tavaly ezt az ágazatot magasztalták kormányerők, de most látszik a bizonyíték arra, hogy az időjárást kellett volna áldani. Az ágazat fejletlen, képtelen kivédeni vagy tompítani az időjárás szeszélyeit. (Az USA-ban 60 éve nem látott aszályt élnek meg, de a termés csak 10-15 százalékkal csökkent, nálunk 30-40 százalékkal.) Az Európai Unióban nincs ekkora baj, ott a (EU-27) bruttó hazai terméke 0,2%-kal csökkent a második negyedévben az előző év azonos időszakához képest.

A mezőgazdaság, az ipar és az építőipar együttesen 1 százalékponttal mérsékelte a GDP változását. A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 0,2%-kal csökkent, így -0,1 százalékponttal járult hozzá a GDP alakulásához. Legnagyobb mértékben a pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye csökkent (–1,7%). A szállítás, raktározás ágazat teljesítménye 0,4%-kal esett vissza, összhangban az ipar teljesítményével. A szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység, valamint a közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes hozzáadott értéke lényegében változatlan maradt. Ugyanakkor 4,5%-kal nőtt az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke a távközlés és az információ-technológiai szolgáltatások bővülése következtében.
A végső fogyasztás 1,8%-kal alacsonyabb lett az előző év azonos időszakához képest és -1,3 százalékponttal hozzájárult a GDP változásához.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek